- Reset + Prindi

Noore haridustegelase reaalainete preemia

02.11.2015

Vabariigi Presidendi reaalainete preemia statuudi tähenduses loetakse reaalaineteks matemaatikat, füüsikat, keemiat, bioloogiat, arvutiteadust, bioinformaatikat ja geenitehnoloogiat.

Erandkorras võib kultuurirahastu nõukogu anda preemia ka muu õppedistsipliini eest, mis vastab preemia olemusele ja mõttele. Selleks esitab taotleja asjakohased põhjendused koos nõutavate kandideerimisdokumentidega.

Vabariigi Presidendi reaalainete preemia, 5000 eurot, võib määrata taotlemise hetkel 35-aastasele või nooremale inimesele, kes vastab ühele või mitmele järgmistest tingimustest:

  • on paistnud silma reaalainete õpetajana ja/või õppejõuna mis tahes õpitasandil;
  • tema õpilased on leidnud äramärkimist rahvusvahelistel võistlustel või saavutanud häid kohti reaalainete olümpiaadidel;
  • on koostanud reaalainete õpikuid ja metoodilisi materjale;
  • on reaalaineid õpetades algatanud ja viinud ellu praktilisi uuendusi.

Kandidaadi võivad esitada nii toodud tingimustele vastavad inimesed ise, nende tööandjad, õppe- ja haridusasutused ning vastaval eri- või haridusalal tegutsevad organisatsioonid, samuti õpilased ja üliõpilased ning nende organisatsioonid ja –esindused. Kandidaate saavad üles seada ka kultuurirahastu nõukogu liikmed.

Kandideerimiseks tuleb esitada:

  • kirjalik avaldus koos isikuandmetega (sh. kandidaadi nimi, sünniaeg, kontaktandmed, haridustee, tööalane tegevus);
  • eripreemiale esitatud tegevuse kirjeldus pikkusega kuni 5000 tähemärki. 

Kõik preemia taotlemisega seotud dokumendid tuleb saata digitaalselt allkirjastatuna Vabariigi Presidendi Kultuurirahastule aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Preemia saaja valib välja kultuurirahastu nõukogu, kes võib vajadusel paluda nõu ja soovitusi valdkonna ekspertidelt. Otsus kooskõlastatakse preemia rahastajaga. 

Vabariigi President annab preemia üle iga aasta sügisel ja seda rahastab Microsofti arenduskeskus Eestis.

Senised reaalteaduste preemia laureaadid:

2009
Mihhail Gusev – Tallinna Tõnismäe Reaalkooli matemaatikaõpetaja

2010
Allar-Reinhold Veelmaa – Loo keskkooli matemaatikaõpetaja

2011
Hilja Afanasjeva – Tartu Ülikooli Teaduskooli metoodik

2012
Elmu Mägi – Pärnu Koidula Gümnaasiumi füüsikaõpetaja

2013
Jaan Kalda – füüsik, TTÜ Küberneetika Instituudi vanemteadur, rahvusvaheliste füüsikaolümpiaadide Eesti võistkonna pedagoogiline juht

2014
Indrek Peil – Saaremaa Ühisgümnaasiumi füüsikaõpetaja ja pedagoog-metoodik, algatas ja korraldab siiani üleriigilist õpilaskonverentsi "Saaremaa Miniteaduspäevad", mis on märkimisväärselt kaasa aidanud teaduse populariseerimisele 6.-12. klassides õppivate noorte hulgas

2015
Erkki Tempel – Miina Härma Gümnaasiumi õpetaja, kes õpetab nii keemiat kui ka füüsikat Eesti riikliku õppekava alusel ning inglise keeles keemiat rahvusvahelise õppekava alusel õppivatele õpilastele.

2016
Raili Vilt – Tartu Ülikooli teaduskooli metoodik

2017
Martin Saar – Tallinna Reaalkooli keemia õpetaja ja õppealajuhataja

2018
Alar Pukk
– Tallinna 21. Kooli matemaatikaõpetaja ning matemaatikaõpetuse edendaja

2019
Jonas Nahkor – Väätsa Põhikooli füüsika- ja tehnoloogiaõpetuse õpetaja ning kosmosekoolide võrgustiku rajaja