- Reset + Prindi

Presidendi kirjatalgud 2011: "Eesti ustest - sisse-välja"

Kirjatalgute patroon on Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves

Korraldajad: Tartu Ülikooli eetikakeskus ja Vabariigi Presidendi Mõttekoda

Koostööpartnerid: Vabariigi Presidendi Kantselei, Haridus- ja Teadusministeerium riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013“ raames, ajakirjad Akadeemia ja Akadeemiake, Eesti Keele Sihtasutus, Digira, Petrone Print.

Kirjatalgute kaheastmeline žürii valis välja neli võitjat:

Mihkel Kama
Ragnar Mägi
Kadri Raudsepp
Margit Tõhk

Lisaks toodi välja Catherine Oliver kui parima võõrkeelse töö autor ning Rein Leetmaa kui parima töö kirjutanud kooliõpilane.

Vabariigi President autasustas võitjaid 12. juulil 2011 presidendilossis.

Kokku laekus 98 tööd 22 erinevast riigist. Kirjutajaid oli igast vanusest - nii teismelisi kui ka üle seitsmekümneaastaseid. Mineku- ja tagasitulekupõhjustest toodi kõige rohkem välja emotsionaalseid kaalutlusi, samas esitati ka väga konkreetseid põhjuseid ja ettepanekuid. Hetkel tegelevad eetikakeskuse projektijuhid koostöös Tartu Ülikooli tudengitega väljatoodud probleemide ja lahenduste analüüsiga.

Eesmärk

Aegade jooksul on Eestist ikka välismaale õnne otsima mindud ning sealt ka tagasi tuldud. Eri aegadel on Eestist lahkumise põhjused olnud erinevad. On mindud sõjapakku või peitu okupatsiooni eest, otsima paremaid eneseteostuse võimalusi, saama haridust ja kogemusi, paremat elujärge taotlema või lihtsalt seiklema, maailma avastama ning ennast leidma. Aga kunagi varem pole Eesti uksed olnud nii valla kui täna.

Miks siis täna Eestist minnakse? Ja miks siia (tagasi) tullakse? Mida peaks tegema, et Eesti ei jookseks inimestest tühjaks? Et inimesed tahaksid Eestis elada, et Eesti oleks parim paik elamiseks ja eneseteostuseks, laste kasvatamiseks ja vananemiseks. Et ei juhtuks nii, et inimesed tunnevad end kodus võõrana ja võõrsil kodus.

Nagu ütles ka Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves oma 2011. aasta aastapäevakõnes: „Eesti kütkeiks ei saa olla sund või hirm või kohustus. Eesti kütkestavus peab seisnema muus. Olla nii meeldiv ja elamiskõlblik kant, et need, kes siin on, soovivad jääda; et need, kes siit läinud, naasevad; ning et ülejäänud, kel oskusi ja teadmisi ja huvi ja armastust meie maa ja rahva vastu, tahavad siia tulla. See ei tähenda välisinvesteeringute meelitamist. See ei tähenda kaugeltki mitte kõrgemaid palku või madalamaid maksuprotsente kui mujal. Ei, selle Eesti mõte avaneb hoopis teisest kandist: olla selline maa, kus me ise tahame elada.”

Oma Lugude kirjatalgute „Eesti ustest – sisse, välja” eesmärk on koguda kokku erinevate inimeste kogemused ja lood, mis seostuvad:

- välismaale minemise ning sealt tulemisega,
- eestimaalaste ja muudest riikidest pärit inimeste avatuse ning eneseteostusvõimalustega nii siin kui seal,
- nii siin kui seal (taas)lõimumisega.

Tingimused

1. Oma Loo maht on 500–2000 sõna (1,5–5 lehekülge).
2. Oma Lugu tuleks saata elektrooniliselt aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või postiga TÜ eetikakeskusele, Ülikooli 7, Tartu 51003.
3. Oma Lugude laekumise tähtaeg: Euroopa päev, 9. mai 2011.
4. Parimate tööde väljakuulutamine ja auhindamine toimub juunis 2011.

Töid hinnatakse anonüümselt, hindamise aluseks on järgmised kriteeriumid:

1. Mõtteselgus
2. Haarav esitus
3. Omanäolisus

Auhindamine

• Kõik osalejad saavad Vabariigi Presidendi autogrammiga pildi.
• Võitjad kutsutakse juunis Vabariigi Presidendi vastuvõtule.
• Parimad tööd avaldatakse ajakirjas Akadeemia või eraldi kogumikuna, parimad kooliõpilaste kirjutatud tööd avaldatakse ajakirjas Akadeemiake.
• Kirjatalgute võitjaid ootavad auhinnad, mille on pannud välja Haridus- ja Teadusministeerium, Digira, Eesti Keele Sihtasutus ning Petrone Print.
• Kõik huvitavamad lood (soovi korral anonüümselt) ja kirjatalgute tulemused riputatakse üles eetikaveebi aadressil www.eetika.ee