- Reset + PDFPrindi

Eesti riigipea Berliinis euroala kriisist: vastutustundlikud riigid ei ole lõputult reegleid eiravate riikide suhtes solidaarsed

President Toomas Hendrik Ilvese majandusalane ettekanne ''Kasinus või kasv'' Humboldt-Viadrina ülikoolis
President Toomas Hendrik Ilvese majandusalane ettekanne ''Kasinus või kasv'' Humboldt-Viadrina ülikoolis
© Vabariigi Presidendi Kantselei

04.07.2012

"Euroala reeglid peavad muutuma taas kõigile kohustuslikuks, sest just reeglite mittetäitmine on viinud mitmed riigid tupikusse ja tõstnud euroala ette keerulised probleemid," ütles Berliini töövisiidile saabunud president Toomas Hendrik Ilves eile Humboldt-Viadrina ülikoolis peetud majandusalases ettekandes „Kasinus või kasv".

„Nõuded, et eelarve puudujäägi piir peab olema kolm protsenti ja võla ülempiir 60 protsenti SKTst, on üheselt mõistetavad. Teame, et kui riigivõlg ületab teatud piiri, käivitub allakäiguspiraal," rõhutas Eesti riigipea, lisades, et ühiselt kokkulepitud reegleid täitvate riikide valijad ei nõustu lõpmatult aitama riike, kes neid reegleid eiravad. "See pole demokraatia seisukohalt kestlik," sõnas president Ilves.

"Kui pole vastutustundlikkust, siis ei ole ka lõputut solidaarsust vastutustundlike riikide poolt," ütles Eesti riigipea.

Eesti viimaste aastate majanduslikke otsuseid kommenteerides märkis president Ilves, et Eesti säästuprogramm oli pikas plaanis kasvupoliitika. "Edasiliikumiseks oli tarvis tõsiseid reforme. Kui finantskriis 2008. aastal algas, ei olnud Eestil võimalust Euroopa Keskpangalt abi küsida. Meil ei olnud muud valikut kui kärpida väljaminekuid," lisas president Ilves.

President Ilves esines eile Berliinis Saksamaa välispoliitika ühingu (German Council on Foreign Relations) ja German Marshall Fund of the United States'i kutsel. Ettekannet olid kutsutud kuulama tudengid, ajakirjanikud, mõttekodalased ja poliitikud.


Ajakiri Policy Review avaldas selle aasta märtsis president Toomas Hendrik Ilvese essee pealkirjaga "I'll Gladly Pay You Tuesday", kus on nende teemade üle pikemalt arutletud. See on kättesaadav presidendi koduleheküljelt: http://www.president.ee/en/media/interviews/7260-qill-gladly-pay-you-tuesdayq-policyreview/index.html


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229