- Reset + Prindi

President Kaljulaid: Kolme Mere Algatus on muutnud Rumeenia ja Eesti suhted tihedamaks

President Kaljulaid: Kolme Mere Algatus on muutnud Rumeenia ja Eesti suhted tihedamaks © Mattias Tammet/presidendi kantselei

16.06.2021

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Eestis riigivisiidil viibiva Rumeenia presidendi Klaus Werner Iohannisega, et arutada julgeolekuküsimusi, Kolme Mere Algatust ning koostööd kaitse-, majanduse- ja digiküsimustes.

President Kaljulaid tõi esile Eesti ja Rumeenia tihedat koostööd nii Euroopa Liidus, NATOs, ÜROs kui Kolme Mere Algatuse formaadis. “Viimastel aastatel on Eesti ja Rumeenia koostöö ja suhtlus meie riikide ja inimeste vahel muutunud palju tihedamaks. Üheks veduriks on siin Kolme Mere algatus, millega püüame üheskoos majanduslikuks kasvuks pöörata Euroopa kiiremini kasvava regiooni potentsiaali energia-, taristu- ja digivaldkonnas. See loob uusi võimalusi ka koostööks meie idapartnerlusriikidega, kellega jagame ühist ajalugu. On kogu Euroopa ja ka meie vastutus, et nii Valgevenes, Moldovas, Ukrainas kui Gruusias oleks toimiv demokraatia ja õigusriik, austataks inimõigusi ja sõnavabadust,” lausus Eesti riigipea.

Julgeolekuteemadel arutades keskendusid riigipead koostööle NATOs ning piisava heidutusvõime tagamisele. President Kaljulaid rõhutas vajadust jälgida pingsalt õppus Zapadil toimuvaid arenguid Euroopa piiride taga.

„Rumeenial ja Eestil on ka palju võimalusi koostööks digivaldkonnas, seda nii erasektoris kui ka riikide vahel. Mitmed Eesti ettevõtted juba tegutsevad Rumeenias ning Eesti on hea meelega valmis jagama oma kogemusi ühiskonnas digipöörde läbiviimisel,“ lisas president Kaljulaid.

Kohtumisel arutati veel pandeemia mõjusid ning vaktsineerimise seisu Euroopas ja laiemalt.

Homme hommikul kohtub president Iohannis peaminister Kaja Kallasega ja Riigikogu esimehe Jüri Ratasega ning asetab pärja Vabadussõja võidusamba jalamile. Päeva jooksul kohtub Rumeenia riigipea ka Tallinna linnapea Mihhail Kõlvartiga, külastab e-Eesti Esitluskeskust ning Rakett69 teadusstuudios asuvat ja tüdrukutele mõeldud robootika- ja tehnoloogiakooli HK Unicorn Squad.

Käesoleval aastal sai 100. aastat Eesti ja Rumeenia diplomaatiliste suhete sisseseadmisest ja 30 aastat nende taastamisest.

Pildid: Mattias Tammet/presidendi kantselei

 

Kommunikatsiooniosakond

Tel 631 6229

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.