- Reset + Prindi

President Kaljulaid arutas WHO juhiga vaktsineerimise ja naiste-laste õiguste küsimusi   

President Kaljulaid arutas WHO juhiga vaktsineerimise ja naiste-laste õiguste küsimusi    © Mattias Tammet/presidendi kantselei

Šveitsis töövisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid kohtus täna Genfis Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) peadirektori dr Tedros Adhanom Ghebreyesusiga, kellega arutas võimalusi kroonviirusest tingitud mõjude vähendamiseks ja vaktsineerimise tõhustamiseks.

„Iga riik võitleb kroonviirusega ise, aga maailm ei muutu endiseks enne, kui me oleme saavutanud piisava vaktsineerituse taseme kõigis riikides. Siin on rahvusvahelistel organisatsioonidel ja eeskätt Maailma Terviseorganisatsioonil võtmeroll erinevate riikide taseme ühtlustamisel. Ka Eesti on otsustanud annetada 800 000 doosi riikidele, kelle enda vaktsineerimisvõimekus on madalam, sealhulgas meie Idapartnerluse riikidele. Ainult nii saame vältida uusi suuri koldeid ja viiruse üha uute tüvede väljaarenemist,“ ütles Vabariigi President kohtumisel.

Riigipea avaldas toetust ka WHO juhi eelmisel nädalal tutvustatud plaanile, millega tõstetakse organisatsiooni valmisolekut ja reageerimisvõimet taolistes kriisides ning muudetakse tööd tõhusamaks. „Samas on WHO arengu kõrval veelgi olulisem, et suudaksime üheskoos üleilmselt tagada enamatele inimestele ligipääsu kasvõi kõige lihtsamatele meditsiini- ja tervishoiuteenustele. Eestist vaadates on need probleemid sageli geograafiliselt kaugel, aga see on meie ühine vastutus. Me näeme ka selles kriisis, et vahepeal saavutatud edusammud libisevad käest ja kannatajaks on enamasti need, kes kõige haavatavamad – naised, noorukid ja lapsed,“ rääkis Eesti riigipea.

President Kaljulaid arutas peadirektor Adhanom Ghebreyesusiga ka tervishoiu digitaliseerimise võimalusi ning Eesti riigi ja meie ettevõtete valmisolekut oma kogemusi selles vallas jagada. Samuti arutati Eesti prioriteete ÜRO Julgeolekunõukogu eesistujana sel kuul, milleks on küberjulgeolek, Afganistan ja laste turvalisuse tagamine relvakonfliktides. „See, millise julmuse osaks saavad lapsed enamikes maailma eri paigus käivates relvakonfliktides, on kujuteldamatu. Need traumad jäävad ühiskonda põlvkondadeks ja kuigi hetkega ei muutu maailm paremaks, peame me selle nimel iga päev pingutama. ÜRO julgeolekunõukogu eesistujana on meil see võimalus ja kohustus,“ sõnas president Kaljulaid. 

Eile kohtus Vabariigi President Genfis Punase Risti juhi hr Peter Maueriga ning Maailma Kaubandusorganisatsiooni juhi Ngozi Okonjo-Iwealaga. Täna on kavas kohtumised ÜRO Inimõiguste ülemvoliniku Michelle Bachelet’ga, ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku asetäitja Kelly T. Clements’iga, ÜRO Genfi esinduse juhi Tatjana Valovajaga ning mitmete humanitaarvalla ning naiste ja laste õiguste ja heaolu eest seisvate üleilmsete vabaühendustega. President Kaljulaid juhtis aastatel 2019-2021 koos ÜRO peasekretäri Antonio Guterresega ÜRO naiste, laste ja noorukite tervise ning heaoluga tegeleva liikumise Every Woman Every Child juhtgrupi tööd. Laste kaitsmine relvakonfliktides on ka üks viiest Eesti prioriteedist ÜRO Julgeolekunõukogu eesistujana juunikuus.

Vabariigi President naaseb Eestisse homme.

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.