- Reset + Prindi

President Kaljulaid kohtus Varssavis oma Poola kolleegiga

President Kaljulaid kohtus Varssavis oma Poola kolleegiga © Mattias Tammet/presidendi kantselei

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Varssavis Poola presidendi Andrzej Dudaga, kellega arutas piirkonna julgeolekuolukorda, aga rääkis pikemalt ka energiajulgeolekust ja majanduskoostööst.  

Poola on Eesti strateegiline liitlane, me jagame sama arusaama piirkondlikest julgeolekuküsimustest, ütles president Kaljulaid kohtumise järel. “Eesti ja Poola on mõlemad oma idapartnerite tugevad toetajad, kes kasutavad iga võimalust nende julgeolekuprobleemide tõstatamiseks, aga kutsuvad neid üles ka oma riike reformima. Igal rahval on õigus valida ise demokraatlike vahenditega oma tee, aga kahjuks näeme siin lähedal Valgevenes repressioonide jätkumist,” rõhutas riigipea. Samuti vajab piirkonna julgeolekuolukord hoolikat tähelepanu hoolimata Venemaa teatest oma vägede tagasitõmbamisest Ukraina piirilt.

Kohtumisel räägiti ka kahe riigi majanduskoostööst. Poola on Eesti suurim Kesk-Euroopa kaubanduspartner ja meie ettevõtete jaoks järjest olulisem turg. Arvestades Covid-19 mõjusid, on mõlema riigi jaoks järgmistel aastatel olulisel kohal majanduse taastumine, rohe- ja digipööre. “Näeme Poolaga koostöövõimalusi uute tehnoloogiate vallas. Oleme Euroopa tasandil kokku leppinud, et igal kodanikul on õigus digitaalsele ID-le ja kutsun siin Poolat üles muutma oma elektroonilist ID-d Euroopa Liidu e-identimissüsteemiga ühilduvaks. Ja samuti võtma sarnaselt Soomele, Islandile ja Ukrainale kasutusele meie x-tee,” ütles Eesti riigipea.

Eraldi rääkisid Poola ja Eesti riigipead rohepöördest. “Seisame siin Poolaga kõrvuti – teil on kivisüsi ja meil on põlevkivi. Üks on must ja teine on pruun, aga saastavad on mõlemad. Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastu kasutamisel peame suutma tagada rohelisemale energiale ülemineku, aga tegeleda tuleb ka sotsiaalsete kõrvalefektidega,” rõhutas president Kaljulaid. Ka siin on Eesti huvi majanduskoostööd süvendada, sest Poola suurem turg on meie ettevõtjatele hea võimalus oma tegevuste võimendamiseks.

Eesti ja Poola panustavad mõlemad aktiivselt ka Kolme mere tegevusse ja sellest välja kasvanud investeerimisfondist, mille toel saavad ettevõtjad kasvatada eksporti ja äri Ida- ja Kesk-Euroopa riikides, on esimesed investeeringud tehtud just Poola ja Eestisse.

President Kersti Kaljulaid on homseni Poolas ametlikul visiidil. Eesti riigipea visiit Poola leiab aset olulisel ja sümboolsel ajal, sest täna täpselt sada aastat tagasi akrediteeritit Varssavis esimene Eesti diplomaat.

Ametliku visiidi käigus on tavaks vahetada kingitusi. Poola riigipea sai kingituseks Äikese – tervenisti Eestis ja 42% jätkusuutlikest materjalidest toodetud elektritõukeratta.

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.