- Reset + Prindi

Täna tutvustatakse kolme mere investeerimisfondi tööpõhimõtteid

29.04.2021

Täna tutvustatakse Eesti ettevõtetele uut rahvusvahelist fondi, mis investeerib transpordi-, energia- ja digitaristu arendamisesse.  Kolme mere algatuse investeerimisfondi  toel saavad ettevõtjad kasvatada eksporti ja oma äri Ida- ja Kesk-Euroopa riikides. Fondi maht on hetkel hinnanguliselt ligi 1,2 miljardit eurot ning sellel on potentsiaali kasvada kuni 5 miljardini. Praeguseks on fond investeerinud Poola ja Eestisse.

President Kersti Kaljulaidi sõnul on Kolme mere algatuse investeerimisfond täiendav võimalus Eesti ettevõtetele, nii raha taotlemiseks kui ka investeerimiseks. „Kolme mere regioon on aastaid vedanud kogu Euroopa Liidu majanduskasvu. Selle trendi jätkumise üheks oluliseks eelduseks on nutikad taristuinvesteeringud, mille toel realiseerida uusi ärimudeleid ning kasvatada eksporti. Mul on hea meel, et Kolme mere algatuse investeerimisfondi teine investeering tuli Eestisse ning loodan, et mitmed Eesti ettevõtted kasutavad fondi pakutavaid võimalusi, et laiendada oma tegevust nii Eestis kui ka Ida-ja Kesk-Euroopa riikides,“ lausus riigipea.

Tänasel tasuta virtuaalseminaril tutvustatakse Kolme mere algatuse investeerimisfondi tööpõhimõtteid ning avatakse Eesti näitel, kuidas edukalt raha taotleda. Lisaks heidetakse pilk Läti ja Leedu transpordi ning energiasektori arengutele ning ettekanded lõpetab Eesti vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi modereeritav paneeldiskussioon avaliku ja erasektori raha kombineerimisest taristuinvesteeringutes, milles osalevad Euroopa Arengu- ja Rekonstruktsioonipanga (EBRD) asepresident Pierre Heilbronn, Põhjamaade investeerimispanga president André Küüsvek, Euroopa Investeerimispanga Läänemere ja Põhja-Euroopa operatsioonide juht Sandrine Croset ning Poola Riikliku Arengupanga president ja Kolme mere investeerimisfondi nõukogu juht Beata Daszyńska-Muzyczka.

Esimese Eestisse tulnud investeeringuga panustatakse Baltikumi suurima, turvalisima ja moodsaima andmekeskuse loomisesse Tallinna külje alla. Andmekeskust arendab Eesti ettevõte Greenergy Data Centers, mis plaanib Eestist alustades rajada energiatõhusate ja rohelahendustega andmekeskuste võrgu üle Ida- ja Kesk-Euroopa.

Täna kell 13:00 algava virtuaalsündmuse „Invest in Three Seas“ fookusteks on:

- Kuidas muudab Kolme mere algatus Ida- ja Kesk-Euroopat?

- Millistel põhimõtetel toimib Kolme mere algatuse investeerimisfond, mis on poliitiliselt toetatud, kuid oma otsustes vaba?

- Kuidas sai fondist investeeringu Eesti ettevõte, mis rajab Baltikumi suurimat andmekeskust? Praktilised nõuanded rahastuse taotlemiseks.

- Millised on olulisemad arengud ning investeerimisvajadused Balti riikide energia ja transpordi sektoris?

- Kas avaliku- ja erasektori raha kombineerimine piiriüleste taristuinvesteeringute tegemisel on meie tulevik?

Kolme mere algatuse investeerimisfond on kasvanud välja Kolme mere algatusest, 12 Kesk- ja Ida-Euroopa riigi koostööplatvormist. Fond on algatuse üks olulisem praktiline väljund, kuhu on tänaseks investeerinud 9 riiki (sh ka Eesti) ning ka esimene erainvestor.

Rohkem infot sündmusest leiab siit