- Reset + Prindi

President Kaljulaid arutas Ukraina kolleegiga viiruse vastast võitlust ning arenguid Ukrainas

31.03.2021

President Kersti Kaljulaid pidas täna telefonikõne Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga, kellega arutas nii kroonviiruse vastast võitlust, rahvusvahelist julgeolekuolukorda kui Ukraina reformide kulgu.

„Toetame igakülgselt Ukraina Euroopa Liidu ja NATO-suunalisi püüdlusi, Ukraina kuulub Euroopa perre. Me toetame neid püüdlusi ning töötame ka oma partnerite ja liitlastega sellesisulise konsensuse saavutamise nimel,“ ütles president Kersti Kaljulaid pärast telefonikõne, milles tänas Ukraina riigipead ka nende mõne nädala eest avaldatud valmisoleku eest aidata viiruskriisi haripunktis olevat Eestit vajadusel meditsiinipersonaliga.

Riigipead arutasid tunni pikkuseks kujunenud telefonikõnes põhjalikult viiruskriisi olukorda ning vaktsineerimise kulgu mõlemas riigis. „Peame Euroopa Liidus ühiselt selles võitluses aitama ka oma idapartnereid, kelle hulka kuulub ka Ukraina,“ ütles riigipea president Zelenskile ning lisas, et tõstatas selle küsimuse ka oma hiljutisel kohtumisel Euroopa Komisjoni siseturuvoliniku Thierry Bretoniga. Lisaks panustab Eesti rahaliselt läbi Euroopa Liidu Covax mehhanismi vaktsiinide paremasse kättesaadavusse maailmas, sh idapartnerlusriikides.

President Kaljulaid rõhutas ka jätkuvat vajadust hoida NATO liitlaste ja Euroopa Liidu tähelepanu Ida-Ukrainas ja Krimmi poolsaarel toimuval. „Need piirkonnad on jätkuvalt okupeeritud ning seal käib jätkuvalt sõda. Normandia formaat seisab ja Minski protsess täna sisuliselt ei toimi. Sellega ei tohi leppida ja me peame jätkuvalt ka rahvusvahelise kogukonnana pingutama, et okupatsioon lõppeks. Eriti nüüd, kui Vene Föderatsioon kavandab sõjalist suurõppust Zapad, peame me sündmuste arenguid Ukrainas ja selle piiride lähedal jälgima eriti tähelepanelikult,“ sõnas riigipea.

Arutati ka jätkuvat koostööd digivaldkonnas ning Eesti riigipea tunnustas Ukraina kolleegi kiirete arengute eest e-riigi ja digi-ID juurutamisel. Riigipead arutasid ka teiste Ukrainas käimas olevate oluliste reformide kulgu.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski esitas Eesti riigipeale kutse augusti lõpus Kiievisse töövisiidile tulla, et osaleda Krimmi platvormi tippkohtumisel. Eesti riigipea võttis kutse vastu.