- Reset + Prindi

President Kaljulaid: Euroopa vaktsiinivarude jagamisel tuleks arvestada nii vaktsineerimisvõimekust kui ka viiruse hetkenäitajaid

President Kaljulaid: Euroopa vaktsiinivarude jagamisel tuleks arvestada nii vaktsineerimisvõimekust kui ka viiruse hetkenäitajaid © VPK/Raigo Pajula

22.03.2021

President Kersti Kaljulaid arutas tänasel kohtumisel Euroopa Komisjoni siseturuvoliniku Thierry Bretoniga vaktsineerimise kulgu erinevates Euroopa Liidu liikmesriikides ning vaktsiinide võimaliku jaotuse aluseid. Riigipea sõnul tuleks Euroopa vaktsiinivarude jagamisel arvestada nii vaktsineerimisvõimekust kui ka viiruse hetkenäitajaid riigis. Eestis on COVID-19 näitajad praegu kõrged, samas oleme kiired ja efektiivsed vaktsineerijad ning suudaksime kasvatada vaktsineerimisvõimekust veelgi kui meil oleks rohkem vaktsiini,” lisas president Kaljulaid.

Kohtumisel kõneldi ka võimalusest kasutada anonüümitud pikaajalisi terviseandmeid vaktsiinide arendamisel. Vabariigi Presidendi sõnul on Eesti kiirema vaktsineerimise nimel avatud võimalikule teaduskoostööle uute Euroopa Liidu turule tulevate vaktsiinide tootjatega.

Kohtumisel arutati veel ühtse vaktsineerimissertifikaadi välja töötamist. President Kaljulaidi sõnul on Eestil kogemusi nii digitaalsete sertifikaatide kui X-tee osas ning oleme valmis panustama kogu Euroopat hõlmava digilahenduse väljatöötamisse nii nagu Eesti panustab WHO sarnasesse projekti.

Pikemalt arutati ka Euroopa Liidu ühtse digitaalse turu arendamist ja digiandmete turvalist jagamist ning kaitsetööstuste koostööd.

Volinik Thierry Breton on ka Euroopa Komisjoni vaktsiinide tööstusliku tootmise suurendamise rakkerühma juht. Ta kohtus täna Eestis veel ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutiga, tervise- ja tööminister Tanel Kiigega ning nende Eesti ettevõtete juhtidega, kes panustavad kroonviiruse vastaste ravimite, vaktsiinide jm tootmisesse.