- Reset + Prindi

President Kaljulaid kohtus täna Madriidis Hispaania kuningriigi juhtidega

President Kaljulaid kohtus täna Madriidis Hispaania kuningriigi juhtidega © Mattias Tammet/presidendi kantselei

Hispaanias ühepäevasel töövisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid kohtus täna Madriidis Hispaania kuninga Felipe VI-ga ning sealse peaministri Pedro Sancheziga, kellega arutati võitlust kroonviiruskriisi vastu ja selle tagajärgede leevendamist Euroopa Liidu majandustele, ühiseid huvisid julgeolekuvaldkonnas ning edasist koostööd e-riigi valdkonnas.

Kohtumisel Hispaania kuninga Felipe VI-ga keskenduti viiruskriisi vastasele võitlusele, kahe riigi koostööle Euroopa Liidus ning kriisi mõjude leevendamisele kasutades ära uute tehnoloogiate ja rohepöördega kaasnevaid võimalusi.

President Kaljulaid tänas Hispaania kuningas Felipe VI nende panuse eest meie piirkonna julgeolekusse. „Mitmetel varasematel aastatel oleme Ämaris kuulnud Hispaania hävitajate õhkutõusmise häält ja nad on alati siia uuesti oodatud. Niisamuti on meie jaoks oluline Hispaania panustamine NATO lahingruppi oma kohaloluga Leedus. NATO on kõige tugevam siis, kui me alliansi igas nurgas tunneme huvi ja ka mõistame neid ohte, mis meie liitlastele kõige lähemal ja olulisemad on,“ sõnas president Kaljulaid pärast kohtumist.

Kohtumisel peaminister Pedro Sancheziga oli samuti üheks peateemaks viiruskriisi mõjude vähendamine ning kriisiga kõikjal jõuliselt prioriteediks tõusnud e-riigi arendamise vajadus, kus Eesti riigipea tutvustas peaminister Sanchezile ka Eesti ja Maailma Tervishoiuorganisatsiooni koostöös veetavat terviseandmete usaldusarhitektuuri algatust.

Riigipea ja peaminister Sanchez arutasid ka julgeolekutemaatikat, erinevaid ida- ja lõunasuunalisi ohte ning võimalusi ühiseks tegutsemiseks neis suundades ja oma sealsete partnerite ja naabrite toetamist. President Kaljulaidi sõnul võimendab kroonviiruskriis ka mitmeid seniseid muresid ning nii näeme ilmselt lähikuudel kasvõi olulist migratsioonisurve kasvu Euroopale. „Me peame juba täna üheskoos tegutsema, et vähendada kriisist tingitud surve algpõhjuseid migratsiooni lähteriikides ja siin saame loota neile teadmistele ja kogemustele, mis on meie liitlastel Lõuna-Euroopas,“ sõnas riigipea.

Vabariigi President kohtus täna ka Hispaania parlamendi esinaise Meritxell Batet’ga ning välisminister María Aránzazu González Laya´ga. Lisaks osales riigipea pandeemiajärgse maailma välis-ja julgeolekupoliitikale pühendatud ümarlaual Kuninglikus Elcano Instituudis, asetas pärja Eesti esimese suursaadiku Hispaanias Karl Robert Pusta hauale ning avas Eesti tänavafotograafiat tutvustava välinäituse.

President Kaljulaid on täna oma ametiaja esimesel töövisiidil Hispaanias, et tähistada saja aasta möödumist Eesti ja Hispaania diplomaatiliste suhete sisseseadmisest. Eesti ja Hispaania diplomaatiliste suhete ajajoonega saad tutvuda siin: https://madrid.mfa.ee/et/eesti-ja-hispaania-diplomaatilised-suhted-100/

Riigipea jõuab Eestisse tagasi homme.

 

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.