- Reset + Prindi

President Kaljulaid kohtus Valgevene opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskajaga

President Kaljulaid kohtus Valgevene opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskajaga © Mattias Tammet/Presidendi kantselei

21.01.2021

Kogu vaba maailma kohus on tagada, et Valgevene inimestele antakse hääl ja vaba võimalus oma tulevikku valida, ütles president Kersti Kaljulaid täna Valgevene opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskajaga kohtudes.

Kohtumisel räägiti Valgevene poliitilisest olukorrast ja rohkem kui viis kuud kestnud protestidest. „Vägivald protesteerijate vastu jätkub ja usaldusväärsest kaasavast riiklikust dialoogist ei ole märke. Valgevene kodanike julgus on imetlusväärne, et nad hoolimata võimude julmadest repressioonidest jätkavad rahumeelseid meeleavaldusi demokraatia ja oma põhiõiguste eest,“ ütles president Kaljulaid kohtumisel.

Balti riigid ja Poola olid esimeste seas, kes Valgevenes tekkinud olukorda esile tõid ning Eesti, Euroopa ja teisedki demokraatlikud riigid pingutavad edasi, et Valgevene küsimust rahvusvahelistes organisatsioonides jätkuvalt tõstatataks: „Kogu vaba maailma kohus on tagada, et Valgevene inimestele antakse hääl ja vaba võimalus valida oma tulevik. On selge, et Valgevene jaoks on ainus edasiminek kaasav riiklik dialoog ja uued demokraatlikud valimised,“ rõhutas Eesti riigipea kohtumisel.

Valgevene opositsiooni esindaja Svjatlana Tsihhanovskaja viibib Eestis, et osaleda reedel Eesti korraldataval ÜRO Julgeolekunõukogu mitteametlikul kõrgetasemelisel virtuaalistungil Valgevene meediavabaduse teemal.