- Reset + Prindi

President Kaljulaid: teen kriisiolukorda arvestades Kaja Kallasele juba täna ettepaneku asuda peaministrikandidaadiks    

President Kaljulaid: teen kriisiolukorda arvestades Kaja Kallasele juba täna ettepaneku asuda peaministrikandidaadiks      © Mattias Tammet/presidendi kantselei

13.01.2021

Eesti inimestel ei ole praeguses kriisiolukorras aega oodata formaalsete tähtaegade kukkumist ja nii teen juba täna Eesti Reformierakonna juhile Kaja Kallasele ettepaneku asuda peaministrikandidaadiks ning alustada uue toimiva valitsuse moodustamist, ütles president Kersti Kaljulaid Kadriorus toimunud pressikonverentsil.

“Seadus annab Vabariigi Presidendile selle ettepaneku tegemiseks aega 14 päeva alates homsest. Aga vaatame ümberringi – mis seisus me oleme? Meil on viiruskriis, mille tõttu iga päev sureb Eestis inimesi. Meil on majanduskriis, mis räsib mitte ühte või kahte sektorit, vaid kõigi meie perede kindlustunnet ja otsest hakkamasaamist. Ja meil on riigi usaldusväärsuse küsimus. Riigi usaldusväärsust tuleb hoida ja paljudes kohtades ka uuesti ehitada meie liitlaste ja partnerite silmis,” sõnas president Kaljulaid. Seepärast teeb riigipea juba täna Eesti Reformierakonna juhile Kaja Kallasele ettepaneku asuda peaministrikandidaadiks ning asuda homsest uut toimivat valitsust moodustama: “Meil ei ole aega oodata formaalsete tähtaegade kukkumisi ja aega asjatult venitada. Eesti inimestel ei ole selleks aega. Kohtun juba täna uuesti Kaja Kallasega, et temaga seda olukorda arutada.”

“Praegune valitsus jätkab oma tööd uue valitsuse ametisse asumiseni. Aga nagu ütles peaminister Jüri Ratas väga õigesti teile juba öösel – kui valitsus on teatanud tagasiastumisest, siis ei tehta ka enam olulisi poliitilisi otsuseid. Loodan südamest, et sellega on kõrvale jäänud ka ühiskonda lõhestav plaan korraldada keset kõige suuremat viiruse- ja majanduskriisi absoluutselt ebavajalik rahvahääletus. Olen kindel, et Riigikogu leiab tänase päeva jooksul teise tee,” sõnas president Kaljulaid.

Riigipea pöördus ka kõigi 101 Riigikogu liikme poole, rõhutades, et just nemad otsustavad suuna, mille Eesti võtab: “Teie otsustate, milliseid väärtusi kannab meie riigi juhtimine. Lähtuge oma sisemisest kompassist, sest selle järgi on rahvas teid valinud. Teie mandaat on põhiseadusest tulenevalt vaba. Teie olete vabad oma otsustes. Lähtuge sellest, mis on parim Eestile täna, homme ja pikaajalises tulevikus. Arvan, et on mõistlik, kui me kõik mõtleme sellele, millist Eestit tahame jätta oma lastele ja lapselastele. Tehes neid keerulisi valikuid ja otsuseid nii tänasel hääletusel kui ka edaspidi.”

President Kaljulaid tõi ka välja, et eile teatavaks saanud kahtlustused annavad parlamendile kätte vähemalt ühe väga selge niidiotsa, mille arutamisega tuleb kohe hakata tegelema sõltumata sellest, milline on järgmine koalitsioon – erakondade rahastamine vajab veelkord üle vaatamist ja selgeid reegleid. “Loodan, et see saab olema üheks parlamendi sisuliseks aruteluteemaks viiruskriisi mõjude ohjamise kõrval,” lausus Vabariigi President.

Avalduse täistekst on pressiteatele lisatud.

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Head ajakirjanikud

Aitäh täna hommikul siia kogunemast ja katsuime siis palun hoida distantsi niipalju kui võimalik.

Tänane hommik tõi meile ka ühe väga kurva uudise. Ida-Virumaal Lüganuse vallas toimunud põlengus hukkus kolm eakat inimest. Minu sügav kaastunne kõigile lähedastele ja mõtleme korraks ka kõigile nendele inimestele, kes on praegu viiruskriisis oma elu eest võitlevad või on oma elu kaotanud. Ilmselgelt on viiruskriis täna meie elu endiselt defineeriv kriis.

Nüüd teisest uudisest, mis tänane öö meile tõi. Kohtusin täna hommikul peaminister Jüri Ratasega, kes esitas mulle oma tagasiastumispalve. See jõustub homse valitsuse istungiga. Sellises olukorras oleks Jüri Ratasel olnud ka väga keeruline teha mingi teistusugune otsus.

Eile teatavaks saanud kahtlustused annavad kindlasti ka meie parlamendile kätte vähemalt ühe väga selge niidiotsa, mille arutamisega tuleb kohe hakata tegelema sõltumata sellest, milline on järgmine koalitsioon – erakondade rahastamine vajab veelkord üle vaatamist, see vajab selgeid reegleid. Loodan, et see saab olema üheks parlamendi sisuliseks aruteluteemaks viiruskriisi mõjude ohjamise kõrval.

Tänan Jüri Ratast selle aja ja koostöö eest. Nimetasin Jüri Ratas peaministriks 2016. aasta sügisel. Nende aastate jooksul oleme näinud kahte Jüri Ratase juhitud valitsust, neil kahel on olnud väga erinev nägu.

Praegune valitsus jätkab oma tööd uue valitsuse ametisse asumiseni. Aga nagu ütles peaminister Jüri Ratas väga õigesti teile juba öösel – kui valitsus on teatanud tagasiastumisest, siis ei tehta ka enam olulisi poliitilisi otsuseid. Loodan südamest, et sellega on kõrvale jäänud ka ühiskonda lõhestav plaan korraldada keset kõige suuremat viiruse- ja majanduskriisi absoluutselt ebavajalik rahvahääletus. Olen kindel, et Riigikogu leiab tänase päeva jooksul teise tee.

Mis saab edasi? Kui 2019. aastal toimusid Riigikogu valimised, siis valimiste järgselt ütlesin, et Riigikogu valimiste tulemus peegeldab rahva tahet. Valimistel enim hääli saanud erakonna esimees peab saama teha oma väärtuspakkumuse ning öelda, mille eest ta peaministrina seista tahaks ja millist Eestit ta tahaks ehitada. Valimistel enim hääli saanud erakonna esimees peab näitama suutlikkust panna kokku toimiv ja Eesti elu edasi viiv valitsus. Riigikogus on 101 liiget ning selle piires on võimalik moodustada erinevaid koalitsioone.

Seadus annab Vabariigi Presidendile selle ettepaneku tegemiseks aega 14 päeva alates homsest. Aga vaatame taustsüsteemi ja mis ümberringi – mis seisus me oleme? Meil on viiruskriis, mille tõttu iga päev sureb Eestis inimesi. Meil on majanduskriis, mis räsib mitte ühte või kahte sektorit, vaid kõigi perede kindlustunnet ja otsest hakkamasaamist. Ja meil on riigi usaldusväärsuse küsimus. Riigi usaldusväärsust tuleb hoida ja paljudes kohtades ka uuesti ehitada meie liitlaste ja partnerite silmis.

Seepärast teen juba täna Eesti Reformierakonna juhile Kaja Kallasele ettepaneku asuda peaministrikandidaadiks ning asuda homsest uut toimivat valitsust moodustama. Meil ei ole aega oodata formaalsete tähtaegade kukkumist ja aega asjatult venitada. Eesti inimestel ei ole selleks aega. Kohtun juba täna uuesti Kaja Kallasega, et temaga seda olukorda arutada.

Pöördun siinkohal ka kõigi 101 Riigikogu liikme poole. Teie otsustate, millise suuna Eesti võtab. Teie otsustate, milliseid väärtusi kannab meie riigi juhtimine. Lähtuge oma sisemisest kompassist, sest selle järgi on rahvas teid valinud. Teie mandaat on põhiseadusest tulenevalt vaba. Teie olete vabad oma otsustes. Lähtuge sellest, mis on parim Eestile täna, homme ja pikaajalises tulevikus. Arvan, et on mõistlik, kui me kõik mõtleme sellele, millist Eestit tahame jätta oma lastele ja lapselastele. Tehes neid keerulisi valikuid ja otsuseid nii tänasel hääletusel kui ka edaspidi.

Lähtuge sellest, millist Eestit te tahate jätta oma lastele. Nii tänasel hääletusel kui edaspidi.

Ma tänan.