- Reset + Prindi

President Kaljulaid ÜRO peaassambleel: pandeemia on andnud võimaluse üleilmseks tehnoloogiliseks hüppeks

24.09.2020

Oma kõnes keskendus president Kaljulaid digitehnoloogia eelistele, tuues Eestit eeskujuks kui maailma esimest digiülemineku läbinud riiki, kus kõik avalikud teenused on saadaval veebis. „Pandeemia ja selle tagajärjed on andnud meile teatud mõttes võimaluse teha suur üleilmne tehnoloogiline hüpe. Digilahendused võimaldavad muuta meie ühiskonna võrdsemaks, vastupidavamaks, juurdepääsetavamaks ja kestlikumaks ning aitavad võidelda kliimamuutuste vastu,“ lausus Eesti riigipea.

President Kaljulaidi sõnul piirdus pandeemia mõju Eestis e-hariduse ja kaugtöö täiendamisega, sest saime teiste riikidega võrreldes hõlpsamini kõik varem paberil aetud asjad veebi viia. „Me soovime ülejäänud maailmale sama, et kõigil maailma inimestel oleksid võrdsed võimalused kaugtöö tegemiseks, ükskõik kus nad ka ei elaks. Me soovime erivajadustega inimestele ja koduseinte vahele aheldatud naistele võrdseid võimalusi teha digivahendite kaudu vahelduvalt tööd nii, nagu nende päevakava lubab. Me soovime vaba üleilmset tööturgu, kus inimesed ei pea rändama ja saavad jääda omale meelepärasesse paika,“ lisas president Kaljulaid.

Vabariigi President nentis, et digiteenused üksi ei vabasta ühtegi riiki lokkavast bürokraatiast, korruptsioonist ega ebatõhususest. „Nende probleemide digitaliseerimisega teeme asjad ainult hullemaks, kui me ei suurenda läbipaistvust ega sea oma protsesse korda. Seega saab digitaliseerimine muuta meie riigid tõhusamaks ja viia need rahvale lähemale,“ lausus riigipea.

Eesti riigipea rõhutas, et üleilmse pandeemia ohjamise ajal ei ole tavapärased ja ebatavapärased ohud kuhugi kadunud, näiteks käimasolevad sõjad Ukrainas ja Süürias, konflikt Sahelis või hiljutine laastav katastroof Liibanonis, aga ka rängad inimõiguste rikkumised Valgevenes. „Üldjoontes on pandeemia konfliktide mõningaid tagajärgi isegi võimendanud ning mõjutanud näiteks kõige kaitsetumate – laste, naiste ja noorte – tervist ja heaolu. Pandeemiat on kasutatud ettekäändena sanktsioonide tühistamiseks või humanitaarabi piiramiseks. Tekkinud on uued eraldusjooned. See, mu sõbrad, on vastuvõetamatu,“ lausus president Kaljulaid.

ÜRO peaassamblee toimub sel aastal virtuaalselt ja kõik riigikõned paluti saata ette salvestatud videokõnedena.

Presidendi täispika kõne leiate siit: https://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/16180-uehinenud-rahvaste-organisatsiooni-75-istungjaergu-ueldarutelul/

Presidendi kõne videt näeb siit: https://www.youtube.com/watch?v=e3bxI5HllWs&t=44s

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.