- Reset + Prindi

President Kaljulaid Kaitseväe Akadeemiale: ühiskond saab kaitseväelastelt õppida valmiduskultuuri ja ettevaatamisvõimet

19.06.2020

Vaba kodanik ja vaba tahe on need, mis toovad võidu – sellepärast on Eesti kaitsevägi palju vaeva näinud, et hoida ja kujundada kaitseväelase iseseisva mõtlemise tahet sõjaväelises struktuuris, kus paratamatult esineb range käsuahel, lausus president Kaljulaid täna Kaitseväe Akadeemia lõpuaktusel Tartus.

„Vajadust selle järele, mida teie nimetate ülesandekeskseks ja muu maailm delegeeritud juhtimiseks, näitas selgelt ka kroonviirusega seotud kriis. Tänapäevase sõjalise või tsiviilkriisi kõiki aspekte pole võimalik juhtida vaid ühe inimese või ühe komisjoni poolt. See võis olla võimalik 200 aastat tagasi, mil ka väejuht nägi ja juhtis kogu oma armeed ühelainsal lahinguväljal. Täna aga vajame strateegiliste sihtide seadmist üleval ning initsiatiivi ja vastutuse andmist allapoole. See ei kehti vaid riigiasutuste tegevuse, vaid ka üksikisikute suhtes – ärme püüa reguleerida detailsete keeldudega kõiki oma igapäevaelu aspekte, vaid annaks pigem inimestele üldise suunise „olla terve“ ja laseme igaühel endal läbi mõelda, kuidas seda ühes või teises olukorras kõige paremini teha,“ lisas riigipea.

Vabariigi Presidendi sõnul kannab kriisi ajal vastutust kogu ühiskond. „On ka teie missioon aidata kogu ühiskonnal seda mõista – igal ühel on igas kriisis omad ülesanded. Täna, siit majast ellu astudes, on teil lihtsam seda tööd teha kui eelkäijatel – pisike RNA viirus on osutunud oluliseks liitlaseks, et veenda kogu ühiskonda tõstma oma kriisivalmidust,“ lisas president Kaljulaid.

Riigipea avaldas lootust, et valija oskab edaspidi poliitikult tellida mitte ainult 2% riigikaitseks, vaid ka seda mõndakümmet miljonit aastas kriisivarudeks, meditsiiniliseks valmisolekuks nii juhul, kui tuleb tegeleda viirustega, aga ka võimalike keemiaõnnetuste – või siis keemiarünnaku – ohvritega. „Valmiduskultuur ja ettevaatamisvõime, tahe valmistuda ka selleks, mis iialgi ei pruugi tulla, seda oma oskust ja mõtteviisi saate te kogu ülejäänud ühiskonnaga jagada. Mida paremini oleme valmistunud, läbi harjutanud ja teeme igasuguses kriisis oma tööd, seda väiksemad on meie kaotused – see kehtib nii tormi, epideemia kui sõja puhul ühtemoodi,“ nentis president Kaljulaid.

Täispikkuses kõne leiate siit: https://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/16050-kaitsevaee-akadeemia-pohi-ja-keskastmekursuse-lopuaktusel/index.html

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.