- Reset + Prindi

President Kaljulaid: humanitaarabi jõudmist abivajajateni ei tohi pandeemia ettekäändel kunstlikult takistada

27.05.2020

Pandeemiaga seotud liikumispiirangud on mõistetavad, aga neid ei tohi kasutada selleks, et kunstlikult takistada humanitaarabi osutamist konfliktipiirkondades, ütles president Kersti Kaljulaid täna ÜRO Julgeolekunõukogus kõrgetasemelisel arutelul tsiviilisikute kaitse teemal.

Eesti töö keskmes julgeolekunõukogus on rahvusvahelise õiguse järgimine ja on oluline, et rahvusvahelist õigust, sh rahvusvahelist humanitaarõigust ei rakendataks valikuliselt, selgitas Eesti riigipea.

Pandeemiat ettekäändeks tuues ja humanitaarabi liikumist kunstlikult takistades ei jõua abi kõige haavatavamateni, näiteks siinsamas meie lähedal okupeeritud Ukraina idaosas vajab pärast kuut aastat väldanud sõjategevust humanitaarabi ja kaitset 3,5 miljonit inimest.

President Kaljulaidi hinnangul rakendab julgeolekunõukogu ebapiisavalt seda, milles on tsiviilisikute kaitsmiseks konfliktipiirkondades juba kokku lepitud ja pandeemia lisab siia veelgi riske, mida peame suutma leevendada. Riigipea arvates on äärmiselt kahetsusväärne, et Julgeolekunõukogu ei ole ikka veel suutnud anda ühist heakskiitu ÜRO peasekretäri Antonio Guterrese üleskutsele üleilmseks relvarahuks, jättes nii kasutamata oma hääle, millel on moraalne jõud.  

President Kaljulaid julgustas oma sõnavõtus ka uute tehnoloogiate kasutamist, mis võivad humanitaarabi kättesaadavust parandada ja kutsus üles mitte takerduma julgeolekunõukogu aruteludes sõnastuse vaidlustesse, mis tsiviilisikute kaitsmisele kuidagi kaasa ei aita.

Kõrgetasemeline arutelu toimis Eesti eesistumise raames ning teavitajateks olid ÜRO Peasekretär António Guterres, Rahvusvahelise Punase Risti Komitee president Peter Maurer ning Libeeria endine president ja Nobeli rahupreemia laureaat Ellen Johnson Sirleaf.

Kõne täisteksti leiate siit: https://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/16000-uero-julgeolekunoukogus-korgetasemelisel-arutelul-tsiviilisikute-kaitse-teemal/index.html

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.