- Reset + Prindi

Vabariigi President kuulutas välja Eesti Panga seaduse muutmise seaduse

17.04.2020

President Kersti Kaljulaid kuulutas välja Eesti Panga seaduse muutmise seaduse, millega muudetakse panga nõukogu koosseisu koostamise ning Eesti Panga nõukogu esimehe tagasikutsumise aluseid.

„Eesti on parlamentaarne riik ning on loomulik, et põhiseaduslike institutsioonide juhtide määramisel on otsustav sõna Riigikogul. See on parlamentaarse kontrolli lahutamatu osa. Siiski on kahetsusväärne, et Riigikogu on soovinud luua nii laialt tõlgendatava ja umbmäärase aluse Eesti Panga nõukogu esimehe tagasikutsumiseks. See ei ole vastuolus põhiseadusega, mistap kuulutan seaduse ka välja, kuid sellist ametist vabastamise võimalust ei ole ühegi teise põhiseadusliku institutsiooni tagasikutsumiseks ning see ei ole hea praktika,“ sõnas president Kaljulaid seadust välja kuulutades.

Riigipea möönis, et mõistab, et Riigikogu samm on vastureaktsiooniks Eesti Panga nõukogu praeguse esimehe käitumisele, kuid see kätkeb endas tõsist ohtu Eesti Panga sõltumatusele ning muudab panga usaldusväärsuse poliitilistele kemplustele haavatavamaks.

Seaduse uue sõnastusega luuakse võimalus kutsuda Eesti Panga nõukogu esimees või liige ametist tagasi, kui ta on jätnud Eesti Panga nõukogu liikme kohustused olulisel määral täitmata, kahjustanud Eesti Panga huve või on muu mõjuv põhjus, millest tingituna nõukogu liige on sobimatu oma kohustusi täitma.

Riigikogu võttis Eesti Panga seaduse muutmise seaduse vastu 2. aprillil ning edastas Vabariigi Presidendile väljakuulutamiseks 3. aprillil.

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.