- Reset + Prindi

President Kaljulaid: põllumeeste muredele tuleb kiiresti lahendus leida

President Kaljulaid: põllumeeste muredele tuleb kiiresti lahendus leida © Vabariigi Presidendi Kantselei

07.04.2020

President Kersti Kaljulaid kohtus täna videosilla vahendusel Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhtidega, et arutada koroonakriisi mõju põllumajandussektoris. Riigipea rõhutas kohtumisel, et probleemid põllumajandussektoris ei ole vaid põllumeeste mure, see on kogu ühiskonna mure.

Kohtumisel arutati põhjalikult tööjõuga seotud küsimusi ning probleeme, mida kriisiga kaasnevad liikumispiirangud põllumajandussektoris põhjustavad. Riigipea sõnul saab põllumajanduses sel kevadel puudu olevate abikäte mure küll osaliselt lahendada kogemusteta inimeste ajutise kaasamisega, kuid põllumajanduses on palju oskustööd ja juba aastaid pole võimalik täiesti ilma välistööjõuta hakkama saada. „Kindlasti saab tänast tööjõupuudust põllumajanduses osaliselt lahendada Eesti inimestega, kes on püsivalt või ajutiselt töö kaotanud ja julgustan kõiki selliseid inimesi pöörama pilku maale ning võimalusel põllumeestele appi minema. Samas on tänapäevases farmis väga palju oskustööd, mida niimoodi asendada pole võimalik,“ lisas president Kaljulaid.

Vabariigi Presidendi sõnul on põllumajanduses lahendusi vaja ka kiiresti, sest maasikad valmivad ikka siis, kui nad valmivad, mitte siis, kui mõni eelnõu valmis saab. „Kiire lahendus oleks pikendada eriolukorra raames juba siin olevate teiste riikide töötajate töölubasid,“ lausus president Kaljulaid. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja andmetel on seni veerand põllumajanduse töötajatest tulnud välismaalt, sealjuures kolmandik suurfarmide lüpsjatest ja kuuendik muudest farmitöötajatest on pärit Ukrainast või teistest kolmandatest riikidest.

Riigipea arutas põllumeeste esindajatega ka seniste tarneahelate toimimist. „Olukorras, kus kaubad ei liigu enam üle piiride nii nagu me harjunud oleme, peame üheskoos pingutama, et toidujulgeolekus ei tekiks täiendavaid riske,“ ütles president Kaljulaid peale kohtumist ning kutsus kõiki inimesi üles märkama ja võimalusel soetama poes ja tellimiskeskkondades Eesti tootjate kaupa.

Lisaks Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhtidele kohtus riigipea täna veel videosilla vahendusel Eesti Tööandjate Keskliidu ning Eesti Linnade ja Valdade Liidu esindajatega.

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.