- Reset + Prindi

President Kaljulaid rõhutas ÜROs vajadust parandada tervishoiuteenuste kättesaadavust

President Kaljulaid rõhutas ÜROs vajadust parandada tervishoiuteenuste kättesaadavust © Taavi Linnamäe, Vabariigi Presidendi Kantselei

06.03.2020

Sel nädalal Ameerika Ühendriikides viibiv president Kersti Kaljulaid osales eile New Yorgis kõrgetasemelisel arutelul, mille fookuses oli naiste, laste ja noorukite tervishoiuteenuste kättesaadavuse suurendamine.

President Kersti Kaljulaidist sai 2018. aasta sügisel ÜRO peasekretäri Antonio Guterresi kutsel üle maailma naiste, laste ja noorukite tervise ning heaoluga tegeleva liikumise „Iga naine, iga laps“ (Every Woman, Every Child – EWEC) kaasjuht. Sel nädalal tähistati ÜROs liikumise 10. sünnipäeva ning arutati, kuidas luua rohkem võimalusi nende teenuste kättesaadavuse suurendamiseks.

„Kümne aastaga on see liikumine palju ära teinud ning maailmas on tõusnud teadlikkus teema olulisusest. Meil on palju edulugusid. Kuid olukord maailma erinevais paigus on selline, et me oleme paraku veel väga kaugel olukorrast, kus saaks sellega rahul olla. Ka see liikumine, mille kaasjuht olen, peab hoolega järele mõtlema, kuidas muuta oma tegevust efektiivsemaks,“ sõnas president Kaljulaid EWEC juhtkomitee kohtumisel.

Riigipea rõhutas vajadust muuta ÜRO algatus konkreetsemaks ning fokusseeritumaks ja kaasata senisest enam ka erinevaid erasektori algatusi. Samuti pidas riigipea oluliseks uute tehnoloogiate paremat rakendamist ning pakkus välja digitaalse nö turuplatsi loomise. „Nii nagu teisteski valdkondades, on ka tervishoius sageli olemas nii nõudlus kui pakkumine, ent need ei saa alati omavahel kokku. Mõnes riigis on näiteks emakakaelavähi vastu vaktsineerimine takerdunud, sest pole piisavalt arste, samas on teistes riikides vabaühendusi ja algatusi, mis seda teenust pakuvad – meie asi on mõelda, kuidas need kokku viia,“ sõnas president Kaljulaid juhtkomitees kõneldes ning tegi EWECile ka ettepaneku korraldada ÜRO Peaassambleel sellel teemal kõrvalüritus.

EWECi liikumisse annavad oma panuse nii erinevad riigid kui erasektor ja vabaühendused ja selle tegevus keskendub eelkõige emade, vastsündinute, laste ja noorukite ennetatavate surmade vältimisele ning vajalike tervishoiuteenuste kättesaadavuse parandamisele.

Vabariigi President on sel nädalal töövisiidil Ameerika Ühendriikides, kus on kohtunud administratsiooni kõrgete esindajatega. Kohtumiste peateemaks on juunikuus Tallinnas toimuv Kolme Mere tippkohtumine. Riigipea naaseb Eestisse laupäeval.


Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.