- Reset + Prindi

President Kaljulaid Tartu rahu 100. aastapäeval: Tartu rahuleping oli, on ja jääb Eesti riigi sünnitunnistuseks

President Kaljulaid Tartu rahu 100. aastapäeval: Tartu rahuleping oli, on ja jääb Eesti riigi sünnitunnistuseks © Mattias Tammet/presidendi kantselei

02.02.2020

Tartu rahuleping mitte ainult ei vormistanud võitu juriidiliselt ja diplomaatiliselt, vaid pani aluse ka Eesti laiemale tunnustamisele iseseisva ja suveräänse riigina; rahvusvaheliste suhete subjekti, mitte objektina, ütles president Kersti Kaljulaid täna Tartu rahulepingu sõlmimise 100. aastapäeva tähistamisel Tartus.

„Tartu rahuleping oli, on ja jääb Eesti riigi sünnitunnistuseks. Ja ta kehtib. Eesti ei liitunud vabatahtlikult Nõukogude Liiduga. Meid okupeeriti. Me taastasime oma iseseisvuse õigusliku järjepidevuse alusel. Samal ajal peame ka meie austama rahvusvahelist konsensust, et Euroopa sõjajärgseid piire enam ümber ei joonistata. Vastupidine retoorika tekitab asjatut segadust,“ ütles president Kaljulaid. „Teekond võidu ja Tartu rahuni ei olnud kerge. Edu pandiks oli diplomaadisulg, mis astus ühte jalga ühise eesmärgi nimel sõdurimõõgaga. Üks ei oleks saanud teiseta ja vastupidi.“ 

Riigipea osales täna Tartu rahu 100. aastapäeva tähistamisel Tartus, ​asetades pärja Julius Kuperjanovi hauale ja Kalevipoja monumendi juurde, osales lipurongkäigul Jaani kirikusse ja järgneval oikumeenilisel tänujumalateenistusel, Vabadussõja uue koguteose esitlusel Tartu Linnamuuseumis ning Tartu rahu 100 kontsertaktusel Vanemuise Konsterdimajas. 

 

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.