- Reset + Prindi

Eesti ja Ukraina hakkavad digiliivakastis e-riiki arendama

Eesti ja Ukraina hakkavad digiliivakastis e-riiki arendama © Mattias Tammet/presidendi kantselei

26.11.2019

Täna Tallinnas Eesti riigipea Kersti Kaljulaidi ja Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi poolt käima löödud digiürituste sari Digital Society Sandbox paneb aluse uuele Eesti ja Ukraina digiettevõtete ja avaliku sektori koostööformaadile e-valitsemise ühiseks arendamiseks.

„Eesti ja Ukraina digiühiskonna liivakasti algatuse suurim väärtus on see, et me saame ühtmoodi aru, mida digitaalsed avalikud teenused tähendavad. Paljud riigid on avalikke e-teenuseid arendanud, aga nende avamine erasektorile on olnud ennekuulmatu. Ja nüüd on meil kaks riiki, kes seda ühtmoodi mõistavad. Eestil on globaalne turg ja reputatsioon, aga ei ole jõudu ilmselt kogu nõudlust täita ning Ukrainal on vajalik tööjõud ja head ideed. Lisaks saab Ukraina oma e-riiki ehitada 15 aastat uuema tehnoloogiaga kui Eesti omal ajal alustades,“ ütles president Kaljulaid.

„E-teenuste kasutuselevõtt ei vabasta inimesi ainult ebavajalikust bürokraatiast, vaid aitab ka võidelda korruptsiooniga ja tõsta riigi usaldusväärsust ja see on meie noore valitsuse jaoks väga oluline projekt. Töötame viimastel kuudel lausa turbokiirusel ja selle aja jooksul on vastu võetud 82 uut akti, mis Ukraina ettevõtluskliimat parandavad ja korruptsiooni vastu võitlevad. Eestil oli sarnane kogemus Mart Laari valitsusega 1990ndatel ja radikaalsed muutused Ukrainaski vajavad radikaalseid samme nii korruptsiooniga võitlusel, e-tervises kui ka riigi digitaliseerimiseks,“ selgitas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.

Koostöö on esimeses etapis planeeritud kolmele aastale, mille käigus korraldatakse regulaarselt häkatone ja mõttetalguid. Algatuse nõukogusse kuuluvad nii Eesti kui Ukraina esindajad. Eesmärk on töises, loovas ja vahetus koostöös tuua kokku start-up ökosüsteem, IT ettevõtjad, riigivalitsejad ja presidentide nõukojad. Üritused saavad toimuma vaheldumisi Ukrainas ja Eestis ning osa võtma oodatakse nii pühendunud eriala eksperte kui ka asutusi ja ettevõtteid. Eesti ja Ukrainal on mõlemal head kogemused senistest riigi e-valitsemise häkatonidest ning see loob tubli eelduse ühise arenduskasti loomisele. Samuti loodetakse hea mõttes kahe digiühiskonna positiivse nügimise tekkimist, et leida uusi lahendusi.

Kahe riigi koostöö keskendub eelkõige mobiilsete ja digitaalsete oskuste tõstmisele, et muuta e-riik Ukrainas kõigile ja igal pool kättesaadavaks. Oma inimeste teenindamine ka mobiiltelefonide kaudu nõuab teenuste märkimisväärset ümberkujundamist, sest nutitelefoni ekraan on kasutajakogemuse seisukohast palju nõudlikum. Samal ajal muudab uus tehnoloogia avaliku sektori protsesse selliselt, et inimesed saavad juurdepääsu parematele, kiirematele ja täpsematele teenustele.

Ukraina ja Eesti digiministrite poolt samal üritusel allkirjastatud koostöö memorandum loob hea raamistiku ka muude algatuste sünniks ning praktilisteks sammudeks, mille esimeseks näiteks on Digital Society Sandbox initsiatiiv.

 

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.