- Reset + Prindi

President Kaljulaid: Eesti inimestele läheb Ukraina käekäik väga korda

 President Kaljulaid: Eesti inimestele läheb Ukraina käekäik väga korda © Mattias Tammet/presidendi kantselei

26.11.2019

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Kadriorus Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga, kellele kinnitas Eesti jätkuvat toetust Ukraina reformiplaanidele, mis aitavad tõsta riigi inimeste elatustaset ja parandavad ärikliimat. President Zelenskõi visiidi keskmes on kahe riigi praktiline digikoostöö, millele keskenduti ka riigipeade kohtumisel.

„Eesti inimestele läheb Ukraina käekäik väga korda. Toetame jätkuvalt Ukraina arengut ja oleme omalt poolt valmis sellesse panustama, kui me saame aidata. Mõned konkreetsed näited on kodanikuühiskonna, kohalike omavalitsuste, e-valitsemise, e-tervise ja kaitsevaldkondades, kus oma õla on alla pannud Eesti Idapartnerluse Keskus, e-riigi Akadeemia, Praxis ja Mondo,“ ütles riigipea kohtumisele järgnenud pressikonverentsil.

President Kersti Kaljulaid rõhutas, et Eesti toetab jätkuvalt ja jõuliselt ka Ukraina territooriumi terviklikkust. „Ma olen ise seisnud rindejoonel Ida-Ukrainas. Olen seisnud tõkkepuu kõrval, kus ühel pool on Ukraina ja ka teisel pool on Ukraina. See on seesama riik, kuid nii erinevas olukorras. Oluline on liikuda poliitilise lahenduse poole. Samas – rahvusvaheline üldsus ei tohi hetkekski unustada, et siin ei ole tegemist kahe riigi omavahelise konfliktiga, kus on kaks osapoolt, kes mõlemad selles süüdi. Tegemist on Ukraina territooriumi osalise annekteerimisega ja agressiooniga. Kutsume üles ka rahvusvahelist üldsust astuma jätkuvalt samme, mis toetavad Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust,“ selgitas Eesti riigipea.

Kahe riigipea kohtumisel räägiti ka Ukraina majanduskeskkonnast. „Meie ettevõtjatel on huvi ja soov Ukrainasse investeerida. Ukraina turg on suur ja mastaap hoomamatu, samas oleme ajalooliselt ja kultuuriliselt siiski üksteisele lähedal. Ukrainal on potentsiaal saada kogu regiooni majandusveduriks, kuid selle eelduseks on, et investoritele antakse kindlus, et nende investeeringud on kaitstud. Ma tean, et Ukraina võimud on astumas selles suunas ka samme, aga seda kindlust saab rahvusvahelisele ärikogukonnale anda eeskätt konkreetseid kaasusi lahendama hakates,“ lisas president Kaljulaid.

Ukraina presidendi visiidi käigus räägitakse palju ka digiteemadel, sest täna pärastlõunal toimub kahe riigi digiüritus Digital Society Sandbox. „Digi on valdkond, milles Eestit peetakse teerajajaks ja eredaks Põhjatäheks. Kuid vaadates Ukraina viimaseid arenguid ja kõrvutades seda nende ambitsiooniga, on mul tunne, et Ukraina võib meist varsti isegi ette minna. Kui see nii läheb, siis loodan, et see sünnib kahe riigi koostöös, mis on tegelikult olemas juba täna,“ lisas riigipea ja selgitas, et näiteks Ukrainas kasutuses oleva andmevahetusplatvormi Trembita loomisel on lähtutud X-tee loogikast. „Täna paneme presidentidena aluse ka uuele formaadile – Digital Society Sandbox – ja loodan, et see annab uue hoo. Mitte abstraktselt, vaid annab just hästi konkreetselt meie ettevõtete ja ametkondade hoo omavahelises suhtluses.“

Ukraina ja Eesti riigipead kirjutasid ka alla ühisele poliitilisele avaldusele, millega mõlemad presidendid kinnitasid muuhulgas ka Ukraina Euroopa-suunalisi püüdlusi (avalduse täistekst on teatele lisatud). „Eesti toetab jätkuvalt ka Ukraina Euroopa Liidu ja NATO-suunalisi ambitsioone. Jah, see võtab aega, aga mõlemad rahvusvahelised organisatsioonid peavad olema Ukrainale avatud,“ rõhutas Eesti riigipea ka pressikonverentsil.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi on täna Eestis ametlikul visiidil, mille käigus kohtub veel peaminister Jüri Ratase ja Riigikogu esimehe Henn Põlluaasaga. Lisaks osalevad riigipead õhtul kahe riigi digiüritusel Digital Society Sandbox, toob kokku digitaalse ühiskonna huvilised Eestist ja Ukrainast. Kohtumise käigus kirjutavad mõlema riigi digiteemadega seotud ministrid alla koostöömemorandumile, millega pannakse alus ühistele reaalsetele koostegemistele.

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.