- Reset + Prindi

President Kaljulaid Iirimaa presidendile: toetame teid igal sammul

11.10.2019

President Kersti Kaljulaid kohtus täna Iirimaa presidendi Michael D. Higginsiga, kellele kinnitas Eesti kui Euroopa Liidu liikmesriigi solidaarsust ja toetust Brexiti läbirääkimistel.

„Iirimaa peab Ühendkuningriigi ilma leppeta lahkumise korral tegema keerulisi valikuid ja ohverdusi. Ühendkuningriigi hiljutised ettepanekud on edasiste kõneluste aluseks, aga enne eelseisvat Euroopa Ülemkogu tuleb veel tööd teha. Paraku peame kõik olema riikidena valmis kõige mustema stsenaariumi jaoks ja tagama, et meie kodanike õigused ja ettevõtete huvid on kaitstud,“ ütles president Kaljulaid Iirimaa riigipeaga kohtudes.  

Presidendid arutasid ka kliimakriisiga seotud küsimusi ja vahetasid kogemusi seoses Iirimaa kandideerimisega ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks aastatel 2021–2022.

President Kersti Kaljulaid on täna Kreekas Arraiolose grupi presidentide kohtumisel, kuhu on kutsutud riigipead, kes ei võta osa Euroopa Liidu Ülemkogust. President Kaljulaid rääkis oma sõnavõtus sellest, et Euroopa Liidul on olemas kaks tugevat sammast – piiriüleste e-teenuste kasutamist lihtsustav määrus eIDAS ja isikuandmete kaitse üldmäärus GDPR, mis aitab tagada ELi kodaniku andmete kaitse üleilmselt – et ehitada tugev digitaalselt ühendatud Euroopa Liit. „Meil on siin konkurentsivõime eelis, aga selle täiel määral ära kasutamiseks peab sellega käima kaasas ka lubav seadusandlus,“ selgitas Vabariigi President.

Rändekriisiga seoses märkis riigipea, et palju rohkem tuleb keskenduda algpõhjustega võitlemisele. Eesti aitab Aafrikas edendada riikide e-valitsemise alast võimekust, mil on potentsiaali panustada riikide arengusse.

President Kaljulaid peatus ka kliimamuutustega seonduval ja selgitas, et Eesti on liitunud Euroopa Liidu kliimaneutraalsuse kokkuleppega aastaks 2050. „Kliimaneutraalsuse eesmärkide saavutamist saab vaadata ka kui majanduslikult positiivset projekti. Vajame siin tugevat Euroopa Liitu, et meie regulatiivne keskkond seda toetaks,“ rõhutas riigipea.

President Kaljulaid saabub tagasi Eestisse täna hilisööl.

Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.