- Reset + Prindi

President Kaljulaid arutas Zelenskõiga kahe riigi koostööd ja arenguid Ukrainas

President Kaljulaid arutas Zelenskõiga kahe riigi koostööd ja arenguid Ukrainas © Vabariigi Presidendi Kantselei

14.09.2019

Ukrainas töövisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid kohtus täna Kiievis oma Ukraina kolleegi president Volodõmõr Zelenskõiga, kellega arutati viimaseid arenguid ja reformide hetkeseisu Ukrainas, samuti Ukraina ettevõtluskeskkonna ja õigusriigi küsimusi.

„Ukraina on Eesti jaoks prioriteetne riik. Sõda riigi idaosas ja Krimmi poolsaare okupeerimine ei ole ainult Ukraina probleemid, need peavad olema kogu vaba maailma ühine mure ja häirekell, mis pole helisemist lõpetanud. Riigi jõuline reformimine sellises olukorras ning samal ajal korruptsiooni vastu võitlemine ja õigusriigi jõustamine on rasked ülesanded, kuid püsimaks Euroopa Liidu ja NATO kursil pole Ukrainal valikut,“ ütles president Kaljulaid pärast kohtumist oma Ukraina kolleegiga. Riigipea lisas, et Eesti on Ukraina püüdlusi seni igati toetanud nii rahaliselt kui meie teadmisi ja kogemusi jagades ning see peab jätkuma.

Ukraina ambitsioonikat reformikava arutades rõhutas president Kaljulaid korruptsioonivastase võitluse olulisust ning läbipaistva ja kaasaegse riigi ülesehitamise möödapääsmatust, kus nii kodanikel kui ettevõtetel on kindlus õigusriigi toimimisele. „Mitmed reformid on tänaseks juba hästi käivitunud. E-valitsemine, tervishoiu- ja maareform, aga ka näiteks tugevate ja detsentraliseeritud omavalitsuste ülesehitamine või erastamine – neis on oluline hoida tempot, näitamaks ka oma partneritele läänes, et Ukraina pingutused on tõelised,“ sõnas president Kaljulaid.

Eesti riigipea avaldas oma Ukraina kolleegile ka jätkuvat ja tugevat toetust Ukraina territoriaalsele terviklikkusele ja suveräänsusele. „Sõda riigi idaosas ja okupeeritud Krimmi poolsaar, aga ka Vene relvajõudude tegevus Aasovi merel on asjad, millega Eesti kunagi ei lepi. Meie ülesanne on hoida seda teemat jätkuvalt ka rahvusvaheliste arutelude laual. Loomulikult peab olema eesmärk siin liikuda edasi lahenduste suunas ning selleks peavad pingutama nii Venemaa kui Ukraina ja rahvusvaheline kogukond. Sammud saavad ja peavad siin olema mõlemalt poolt proportsionaalsed ning lahendus ei saa tulla Ukraina suveräänsuse hinnaga,“ ütles president Kaljulaid pärast kohtumist ning lisas, et hiljutine vangide vahetus on sel suunal tähelepanuväärne samm.  

Vabariigi President on kahepäevasel töövisiidil Ukrainas, kus on kohtunud nii Ukraina presidendi, peaministri, Ülemraada spiikri kui välisministriga. Samuti osales president Kaljulaid Kiievis Jalta Euroopa Strateegiafoorumil, kus pidas avakõne ning osales mitmes arutelus.

Eesti ja Ukraina riigipead on varem kahepoolselt kohtunud mai keskel president Zelenskõi ametissevannutamise järel ning juba oktoobris tuleb president Zelenskõi Eestisse ametlikule visiidile. Vabariigi Presidendi töövisiit Ukrainasse lõppeb ning riigipea jõuab kodumaale täna õhtul.


Kommunikatsiooniosakond
Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.