- Reset + Prindi

Eesti ja Sloveenia riigipead arutasid Ljubljanas koostöö- ja julgeolekuküsimusi

Eesti ja Sloveenia riigipead arutasid Ljubljanas koostöö- ja julgeolekuküsimusi © Mattias Tammet/presidendi kantselei

Sloveenias riigivisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid kohtus täna Sloveenia presidendi Borut Pahoriga. Töökohtumise peamisteks teemadeks olid kahe riigi suhted ja koostöö erinevates rahvusvahelistes formaatides, aga ka julgeolekut, keskkonda ja Euroopa Liitu puudutavad küsimused.

„Eesti ja Sloveenia on paljudes asjades sarnased riigid ja enamikes küsimustes väga lähedastel seisukohtadel – arengud Euroopa Liidus, aga näiteks ka keskkonnaprobleemide järjest suurem tähtsustamine. Samas on meie ajalugude keerdkäigud ning sellest tulenevalt ka tunnetus maailmas toimuvast mõnes küsimuses erinev. Kui tahame, et Euroopa kaugemates nurkades mõistetaks meie seisukohti näiteks julgeolekuküsimustes, peame ka ise olema empaatilised ning suutma aru saada nende vaadetest,“ rääkis president Kaljulaid pärast kohtumist oma Sloveenia kolleegiga.

Mõlemad riigipead avaldasid kohtumisel toetust tugevale ja ühtsele Euroopa Liidule. „Nii järgmise eelarveperioodi kui näiteks naabruspoliitika osas langevad meie seisukohad suures osas kokku. Peame hoidma Euroopa Liitu tugeva ja väärtustel põhineva ühendusena, eriti saabuva Brexiti ja jätkuva migratsioonisurve olukorras. Ning peame hoidma uksed lahti ka neile, kes soovivad samu väärtusi jagades astuda meiega sama teed,“ sõnas Vabariigi President.

Lisaks arutati võimalusi suurendada kahe riigi ettevõtjate omavahelist koostööd. Täna on kontakte vähe, aga riigipea sõnul on potentsiaal suur: „Meie saame olla sloveenidele väravaks Põhjamaade turule, mille osa oleme. Samamoodi on meie ettevõtjatel ilmselt lihtsam läheneda Balkani riikidele läbi Sloveenia, mis jagab meiega samu väärtusi.“

Riigivisiit algas tervitustseremooniaga Ljubljana kesklinnas. Pärast tseremooniat asetas president Kaljulaid pärja kõigi sõdade ohvrite mälestusmärgi juurde. Pärastlõunal esineb president Kaljulaid Sloveenia aasta olulisimal konverentsil, Bledi Strateegiafoorumil, ning kohtub homme Sloveenia peaministri Marjan Šareciga, peab Bledi Juhtimiskoolis avaliku loengu Eesti valikutest viimastel kümnenditel ja külastab maailmatasemel Jožef Stefani teadusuuringute instituuti.

Riigivisiit on kahe riigi omavahelise suhtlemise kõige pidulikum vorm. Viimati oli Eesti president Sloveenias riigivisiidil aastal 1997. Riigivisiidi üheks eesmärgiks on edendada kahe riigi majandussuhteid ning ettevõtjate omavahelisi suhteid, mistap saadab riigipead viisidil ka äridelegatsioon eesotsas Kaubandus-Tööstuskoja juhi Toomas Lumaniga. Lisaks kuuluvad Eesti delegatsiooni Riigikogu liikmed Enn Eesmaa ja Martin Repinski ning EBS-i kantsler Mart Habakuk.

Tagasi kodumaale jõuab riigipea teisipäeva hilisõhtul.

 

 

Rohkem pilte visiidist leiate siit:

 

Kommunikatsiooniosakond

Tel 631 6229
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.