- Reset + Prindi

Vabariigi President läheb järgmisel nädalal riigivisiidile Portugali

Eestil ja Portugalil on palju ühist – mõlemad me riigid on uuenduslikud ja digilembesed, mõlemas nähakse Euroopa Liitu kui lahendust, mitte kui probleemi.
Eestil ja Portugalil on palju ühist – mõlemad me riigid on uuenduslikud ja digilembesed, mõlemas nähakse Euroopa Liitu kui lahendust, mitte kui probleemi.
© Mattias Tammet/presidendi kantselei

08.04.2019

President Kaljulaid ja Georgi-Rene Maksimovski on järgmise nädala teisipäeval ja kolmapäeval riigivisiidil Portugalis, kus on kavas kohtumised riigijuhtidega, esinduslik äriseminar ning mitmete asutuste ja ettevõtete külastused.

„Eestit ja Portugali seovad ühised väärtused – me oleme partnerid Euroopa Liidus ja liitlased NATOs. Kahe riigi koostöö julgeolekuvaldkonnas on pikaajaline, Portugali hävitajad on korduvalt valvanud meie õhuruumi ning teeme koostööd ka küberjulgeoleku vallas.  Aga järjest suurem on ka meie ettevõtjate huvi sealse turu vastu, mida peegeldab hästi äridelegatsiooni suurus ja koosseis. Portugal on näidanud üles ka huvi meie e-riigi kogemuste ja digilahenduste vastu. Riigivisiit on hea võimalus süvendada olemasolevaid kontakte, luua uusi ning muuta need sidemed veelgi tihedamaks,“ ütles presidenti välisnõunik Lauri Kuusing.

Riigipea kahepäevase visiidi kavas on kohtumised Portugali presidendi Marcelo Rebelo de Sousaga, peaminister Antonio Costaga, parlamendi esimehe Eduardo Ferro Rodriguesega ning innovatsiooniminister Mariana Vieira da Silvaga. Lisaks külastab president Kaljulaid vähiravikeskust Champalimaud, Portugalis tegutsevaid Eesti ettevõtteid Monese ja Pipedrive, Lissaboni mereväebaasi, laevaehitusettevõtet Arsenal do Alfeite ning NATO koolituskeskuses NCIA.  

Riigipead saadab visiidil esinduslik 25-liikmeline äridelegatsioon, Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem, IT- ja ettevõtlusminister Rene Tammist, Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, Riigikogu liige Aivar Sõerd ning Kaubandus-Tööstuskoja juht Toomas Luman.

Riigivisiit on kahe riigi omavahelise suhtlemise kõige pidulikum vorm. Aastas teeb Eesti Vabariigi president reeglina 1-2 riigivisiiti ning võõrustab teist sama palju.

Lissabonist suundub riigipea töövisiidile Moskvasse ning tagasi Eestisse jõuab reedel 19. aprillil.