- Reset + Prindi

President Kaljulaid omavalitsustele: sotsiaalküsimustes ei tohiks olla „postiindeksi loteriid“

13.02.2019

President Kersti Kaljulaid pidas täna hommikul kõne XV Linnade ja valdade päevadel, kus rõhutas, et omavalitsustel on olemas peaaegu kõik hoovad oma inimeste elu korraldamiseks. Tsentraliseerimiskihu vähendamiseks on aga oluline omavalitsustel seda vabadust ka võimalikult hästi kasutada.

„Tsentraliseerimisideed sünnivad ju tegelikult frustratsioonist – kui mõni ministeerium jälle leiab koha, kus on tunne, et muud moodi enam ei saa asju korda, kui hakata keskselt korraldama,“ arutles riigipea oma kõnes ning möönis, et see frustratsioon võib olla teine kord ka põhjendatud. „Aga minu arvates ei ole lahendus kõikide ülesannete ja vastutuse Tallinna koondamine. See tarkus ja teadmine, kellel parasjagu on raske, saab ikkagi olla vaid kohtadel. Seda näete ainult teie,“ ütles president Kaljulaid.

Riigipea rõhutas ka, et meie kohaliku omavalitsuse korraldus jätab omavalitsustele tegutsemiseks vabad käed. „Meil ei ole ette antud täpset loetelu asjadest, mida omavalitsus tohib ja mida ei tohi teha. Kohalik omavalitsus on vaba tegema oma inimeste heaks kõike, et need inimesed tunneks end väärikalt kohelduna,“ rääkis Vabariigi President ning tõi heaks näiteks Eesti haridussüsteemi. „Igast Eesti koolist võib välja jõuda maailma tippülikooli, meil on väga heal tasemel ühtluskool. Samamoodi ei tohiks sotsiaalvaldkonnas olla nn postiindeksite loteriid, kus see, kas ja kuidas inimest aidatakse, sõltub sellest, mis on tema aadress.“

Täismahus kõnet saate lugeda siit.