- Reset + Prindi

President Kaljulaid Euroopa koolijuhtidele: muutunud maailm nõuab uut lähenemist ka laste õpetamisele

Peame hakkama hoopis uutmoodi mõtlema sellele, kuidas õpetada tänaseid lapsi nii, et nad oleksid paremini valmis meie ümber nii kiiresti muutuvas maailmas toime tulema.
Peame hakkama hoopis uutmoodi mõtlema sellele, kuidas õpetada tänaseid lapsi nii, et nad oleksid paremini valmis meie ümber nii kiiresti muutuvas maailmas toime tulema.
© Joanna Jõhvikas

18.10.2018

Ühiskonna muutumisega peame taas läbi mõtlema, kuidas lapsi tulevikuks ette valmistada, ütles president Kersti Kaljulaid täna Tallinnasse kogunenud Euroopa koolijuhtidele. „Kui jätkame vanaviisi ja teeme näo, et maailm ei ole muutunud, oleme varsti suures hädas“.

Eestis on alati väärtustatud kõigi õigust haridusele. „Teadsime juba sajandeid tagasi, et peame oma inimesi harima. Samuti saime aru sellest, et peame võimaldama haridust ka tüdrukutele. Sest nutikat riiki ehitavad haritud emad,“ ütles president Kaljulaid oma kõnes. 21. sajandi alguses oleme oma kooliga siinsamas, kus iga teine arenenud riik – ehitanud üles parima haridussüsteemi, mida oskasime ette kujutada, rääkis president Kaljulaid. „Ometi jäi meil midagi olulist märkamata – me keegi ei näinud ette, et tehnoloogiline tsükkel muutub nii lühikeseks ja palju asju on nüüdseks juba vananenud,“ lisas riigipea.

„Peame mõtlema, kuidas valmistada oma lapsi ette nendeks nii radikaalseteks muutusteks ühiskonnas ja kuidas pakkuda õpetajatele uusi tööriistu, et tänased noored oleksid paremini valmis selles kiirelt tehnoloogiliselt arenevas, aga ka globaliseeruvas maailmas toime tulemiseks. Tehnoloogia on meie ümber ja noorte seas. Me ei pruugi osata anda neile täpseid oskusi tulevikumaailma jaoks, aga vähim, mida me saame teha, on lõpetada tehnoloogia süüdistamine selles, et meie lastel on tänases vanamoodsas koolis igav,“ rõhutas riigipea.

„Ilmselt õpetame noortele ka tulevikus vanamoodsaid asju, sest mõni asi on ja jääb alati oluliseks, isegi kui tehnoloogia paljud tööd tulevikus üle võtab. Masin võib osata kõike muud, aga me ületame masinat kindlasti empaatiavõimes. Ja seda jääme oma lastele õpetama ka edaspidi – kuidas olla kaastundlik inimene, aus ühiskonnaliige ja seista nende eest, kes seda parasjagu ise teha ei jaksa,“ ütles riigipea lõpetuseks.