- Reset + Prindi

President Kaljulaid osaleb sel nädalal ÜRO peaassambleel New Yorgis

President Kaljulaid osaleb sel nädalal ÜRO peaassambleel New Yorgis
ÜRO peaassamblee (UNGA) Eesti korraldusmeeskond.
© Välisministeerium

24.09.2018

President Kaljulaid sõidab homme töövisiidile Ameerikasse, kus kõneleb ÜRO peaassambleel ja kohtub kahepoolselt mitmekümne riigijuhiga, et arutada Eesti kandideerimist ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks. Samuti esineb riigipea Stanfordi ülikoolis ja Fortune Most Powerful Women foorumil ning kohtub ka Eesti idufirmasid toetanud ettevõtjatega.

Riigipea kõneleb Eesti aja järgi kolmapäeval peale kella viit õhtul, lisaks toimub assambleel rida kahepoolseid kohtumisi teiste riikide juhtidega, et arutada koostöövõimalusi ja Eesti kandideerimist ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks aastateks 2020–2021. Kolme päeva jooksul kohtub president Kaljulaid pea kolmekümne riigi juhiga. Lisaks osaleb riigipea mitmel kõrvalüritusel, sealhulgas Eesti korraldatud kohtumisel, kus esmakordselt tutvustatakse Eesti ja ÜRO Arenguprogrammi (UNDP) ühisprojekti e-valitsemise teemadel. Samuti osaleb president Kaljulaid ÜRO peasekretäri juhitava liikumise Every Woman, Every Child (EWEC) juhtgrupi kohtumisel. Tegemist on riike, vabaühendusi ja erasektorit koondava liikumisega, mis tegeleb laste, noorukite ja naiste tervise ja heaoluga. Riigipea kohtub ka reede õhtul New Yorgi Eesti Majas kohaliku Eesti kogukonnaga.

Pühapäeval, 30. septembril kohtub president Kaljulaid San Franciscos tehnoloogiaettevõte esindajate ning Eesti sõpradega – San Francisco Eesti Seltsiga ning Sylvia ning Andrew Thompsoniga, kes on Kistler-Ritso Fondi kuraatorid. Fond on muuhulgas toetanud Balti arhiivide ajakohastamist Stanford ülikoolis ja Okupatsioonide Muuseumi (Vabamu) loomist Tallinnas.

Esmaspäeval, 1. oktoobril külastab riigipea Stanfordi ülikooli, kus peab avaliku loengu Põhjala heaoluühiskonna mudelist läbi Eesti digiühiskonna vaate. Lisaks kohtub riigipea ülikooli direktori Michael Kelleri ja mitmete professoritega, nende hulgas Condoleezza Rice'ga.

Samuti külastab president Kaljulaid Draper'i ülikooli ja kohtub ülikooli rajaja, riskiinvestor Tim Draperiga, kes on Eesti e-resident ja investeerinud mitmesse Eesti ettevõttesse.

Teisipäeval, 2. oktoobril esineb president Kaljulaid Los Angeleses Fortune Most Powerful Women foorumil, kus räägib meie e-valitsemisest, kuidas riik on valmis küberohtudega toimetulekuks ja milliseid võimalusi pakub tehisintellekt. Riigipea kohtub ka Los Angelese rahvusvaheliste suhete nõukogu juhtkonna ja ettevõtjatega.

President Kersti Kaljulaid saabub tagasi Eestisse 4. oktoobri õhtul.