- Reset + Prindi

President Kaljulaid Riigikogule: olulised hüved peavad olema kättesaadavad kõigile Eesti inimestele

President Kaljulaid Riigikogule: olulised hüved peavad olema kättesaadavad kõigile Eesti inimestele
Haridus, tervishoid, sotsiaalne tugi, kaitse vägivalla eest ja abi õnnetuste korral – see kõik peab olema kättesaadav aadressist ja palganumbrist sõltumatult,“ ütles riigipea Riigikogu istungite saalis kõneldes.
© Erik Peinar

10.09.2018

Vabariigi President kutsus täna Riigikogu sügisistungjärgu avaistungil kõneldes saadikuid üles tegelema sisulisemalt sellega, et meie ühiskonda koos hoidvad hüved jõuaksid kõigini ja seda palganumbrist või elukohast sõltumata.

President Kersti Kaljulaid tõi oma kõnes välja, et Eestist on tänaseks saanud majanduslikult heal järjel riik, kuid senisest rohkem peame mõtlema, kuidas heaolu vilju jagada kõigi ühiskonnaliikmete vahel. „Majandus võiks Eestis olla jätkuvalt võimalikult vaba, ahistamata mittevajalikest piirangutest. Aga ühiskonda koos hoidvad ja edasi viivad hüved – nende jaotumine peab olema solidaarne. Haridus, tervishoid, sotsiaalne tugi, kaitse vägivalla eest ja abi õnnetuste korral – see kõik peab olema kättesaadav aadressist ja palganumbrist sõltumatult," ütles riigipea Riigikogu istungite saalis kõneldes.

Riigipea sõnul eristub Eesti paljudest teistest riikidest justnimelt nutika ja lubava seadusloome poolest. „Me oleme pidevalt kujundanud uute ideede ja tehnoloogiate kaasamist soosivat seadusruumi, andes võimaluse majandusele areneda, inimestele järjest kasvavat palka teenida ja osa saada maailmas toimuvast tehnoloogilisest murrangust nii, nagu mitte ükski teine riik pole suutnud. Nüüd on vaja edasi minna ja ehitada," sõnas president Kaljulaid.

Oma kõnes riiki majaga võrrelnud riigipea tõi ka välja, et täna väljenduvad paljud meie probleemid pigem tapeedimustris kui meie riigi toimimise kandekonstruktsioonides. „Kuigi on ilmselge, et kandekonstruktsioonide kallale kippudes saame kahtlemata lahti ka meile muret valmistavast tapeedimustrist, ei saa siiski sellist lähenemist kuidagi otstarbekaks pidada. Vahetatagu tapeeti, kui mustris on viga sees. Las see, mis kannab, jääda puutumata," ütles Vabariigi President ning soovis Riigikogule jätkuvat oskust ära tunda, mis on meie seadusruumi vundament, mis kandev sein, mis hästiõnnestunud pealisehitis ja mis pleekinud tapeedimuster.

Vabariigi Presidendi kõnet saab täismahus lugeda siin: https://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/14522-vabariigi-president-riigikogu-avaistungil/index.html