- Reset + Prindi

President Kaljulaid: teadlaste, kirjanike, inseneride, ajakirjanike, õpetajate ja arstide aeg Eesti poliitikas ei ole möödas

President Kaljulaid: teadlaste, kirjanike, inseneride, ajakirjanike, õpetajate ja arstide aeg Eesti poliitikas ei ole möödas
Vabariigi Presidendi Kantselei

20.08.2018

Täna roosiaias Eesti iseseisvuse 27. aastapäeva kõneldes rõhutas Vabariigi President hariduse ja kultuuri olulisust meie ühiskonnas ning julgustas kõikide elualade inimesi meie riigi tuleviku osas kaasa rääkima ning poliitikas osalema.

„Läbi hästi korraldatud ja ühtlase tasemega koolivõrgu käib uue põlvkonna lootuste loomine. /.../ Haridus, eesti kultuurist osasaamisele toetuv silmaring, teaduslik mõtteviis – nendeta me head ühiskonda ei ehita," sõnas president Kersti Kaljulaid oma kõnes ning lisas, et kuigi me ei suuda nagunii anda oma lastele kõiki neid teadmisi, mida neil 30 aasta pärast iga päev vaja läheb, saame me neile anda demokraatlike väärtuste kompassi. „Nii saame aidata ühiskonnana ja ühiskonnas toime tulla, ükskõik mis meie lapsi tulevikus ees ootab," lausus riigipea.

Vabariigi President tõi välja, et just kultuur on see, mis aitab hetkeks lähemale jõuda sellele ühiskondlikule ideaalile, mil oleme ära vaielnud ja üksteisega nõus, koosmeeles. „Nii ei saa olla iga päev, aga vahel võime seda endale lubada. Laulu- ja tantsupeol. Pärnus, Järvide festivalil. Konrad Mägi näitusel. Juu jääbil. Suveetendustel kõikjal Eestis. Vastavalt igaühe maitsele. Kontserdilt, etenduselt või näituselt lahkume ikka mõnusa tundega hinges, enamasti mõtlemata, et käisime just kodusel kultuurilättel hinge kosutamas, aga siiski ilmselgelt kosutatuna," ütles president Kaljulaid.

Kõne lõpuosas julgustas riigipea inimesi aktiivsemalt kaasa rääkima ja poliitikas osalema: „Me peame vaidlema oma tuleviku. Need, kes Eesti tulevikust hoolivad, ei saa öelda, et poliitika neile ei meeldi. Kui me ise ei tee, tehakse meie eest. Kui liiga vähe Eesti inimesi tahab teha Eesti poliitikat, siis on me riigi tulevik tõepoolest tõsiselt ohus. /.../ Teadlaste, kirjanike, inseneride, ajakirjanike, õpetajate ja arstide aeg Eesti poliitikas ei ole möödas. Vastupidi, me vajame teid. Demokraatlik protsess on sama piinarikas kui loominguline protsess, sama keeruline kui teaduslik eksperiment, sama riskantne nagu ajuoperatsioon - aga ka sama vajalik," sõnas Vabariigi President.

Kõne täisteksti saab lugeda siin

Vabariigi Presidendi Kantselei
Kommunikatsiooniosakond