- Reset + Prindi

President Kaljulaid: sõda on sõda ja okupatsioon on okupatsioon

02.06.2018

Ukrainast ja Gruusiast rääkides on väga oluline nimetada asju õigete nimedega – sõda on sõda ja okupatsioon on okupatsioon, lausus president Kaljulaid eile Lennart Meri konverentsi avaõhtusöögil.

Riigipea viitas oma kõnes, et rahvusvaheliselt kasutatakse endiselt nii Gruusiast kui ka Ukrainast rääkides eufemisme nagu "administratiivne piirijoon" või "külmutatud konflikt", selle asemel, et kutsuda asju õigete nimedega.

"Reeglitel põhinev, demokraatlik ja liberaalne maailmakord säilib vaid siis, kui me enam ei teeskle, et meid ei survestata nende poolt, kes arvavad, et tugevamate huvid on palju tähtsamad kui riikide ja rahvaste vabadus," lausus riigipea, lisades, et on mitmeid riike, kelle võimalused piirata nii enda elanike kui ka teiste vabadusi aina suurenevad. "Me peaksime vähemalt oma partnerite ja liitlastega rääkima avatult sellest, kui lähedal me oleme kaljuservale võrreldes sajandi algusega," lausus Vabariigi President.

"Mida me ka ei arvaks Ukraina juhtimise kvaliteedist, siis Ukraina inimesed on vabad. See on väga suur eelis, millele saab ehitada üles tugeva majanduse ning õigusriigi. Kõik pole kadunud seni, kuni inimesed võivad olla oma poliitiliste liidrite peale vihased, ilma et peaksid kartma selle tagajärgi," lisas president Kaljulaid.

12. Lennart Meri konverentsi teemaks on "Järgmised sada aastat" ning see on pühendatud Eesti 100. sünnipäevale ja vaatleb tulevikku läbi minevikuprisma.

President Kaljulaidi kõne inglisekeelset täisteksti on võimalik lugeda siit.

Vabariigi Presidendi Kantselei
Kommunikatsiooniosakond