- Reset + Prindi

President Kaljulaid: oleme Kreekaga solidaarsed rändega seotud väljakutsete lahendamisel

17.05.2018

President Kersti Kaljulaid ütles Kreeka presidendi Prokópis Pavlópoulosega kohtudes, et Eesti tunnustab ja toetab Kreekat lõunast tulevate väljakutsete lahendamisel. Lisaks rääkisid riigipead julgeolekust, Euroopa Liidu tulevikust ja digiteemadel.

„Võime küll geograafiliselt asuda Euroopa eri nurkades, aga olles partnerid Euroopa Liidus ja liitlased NATOs teame, et eesseisvaid väljakutseid, olgu selleks julgeolek või ränne, saab lahendada vaid ühiselt. Kreeka on olnud Vahemere idaosa ebaseadusliku rände eesliinil ja Eesti on andnud oma panuse nii osaledes Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve tegevuses kui võttes vastu rahvusvahelist kaitset vajavaid inimesi," ütles president Kaljulaid kohtumise järel.

Eesti riigipea lisas, et soovib oma külaskäiku Kreekasse kasutada selleks, et jagada Eesti digikogemust ja leida kahe riigi koostöövõimalusi. Eesti presidendi Kreeka visiit on olulise sümboolse tähendusega, kuna viimati toimus ametlik visiit Kreekasse pea 20 aastat tagasi.

Kohtumisel Kreeka parlamendispiikri Nikolaus Voutsisega ütles president Kaljulaid, et Kreeka on alustanud oluliste reformide elluviimisega, et majanduslikest raskustest üle saada. Eesti on valmis hea meelega jagama oma digiriigi kogemust, kus avalik ja erasektor on edukalt teinud koostööd, et tagada efektiivse ja demokraatliku riigi toimimine, lisas Eesti riigipea.

President Kersti Kaljulaid on Kreekas kahepäevasel ametlikul visiidil. Täna õhtul külastab riigipea idufirmade keskust Orange Grove, kus tutvustab Eesti e-riiki ja digiühiskonda. Reedel on planeeritud kohtumised peaminister Aléxis Tsíprasega ning opositsiooniliider Kyriakos Mitsotakisega. Lisaks külastab riigipea Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ameti (Frontex) staapi Pireuse sadamas ning osaleb Eesti Õigeusu kirikute kuplite näituse avamisel Bütsantsi Muuseumis.

Riigipead saadavad Kreeka visiidil siseminister Andres Anvelt, riigikogu liikmed Hanno Pevkur ja Oudekki Loone, Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja Krista Aas ning tarkvaraettevõtte Mooncascade ja Garage48 kaasasutaja Priit Salumaa.

Vabariigi Presidendi Kantselei
Kommunikatsiooniosakond