- Reset + Prindi

President Kaljulaid prokuröridele: „Te teete oma üksildast ja rasket tööd südamega"

06.04.2018

„Ilmselt ei eksi ma väga palju, kui ütlen, et prokuröri amet on üks raskemaid ja pingelisemaid ning samas üksildasemaid meie õigussüsteemis," ütles president Kaljulaid täna prokuröride üldkogul.

Pinge, surve ja tähtajad on riigipea sõnul paratamatu osa prokuröri tööst. „Oleks ju tore, kui kuriteod ei oleks alati nii kohutavad ning kaitsjad, avalikkus ja kohtunikud nii kriitilised. Aga see ei ole nii ega hakkagi avatud ja demokraatlikus õigusriigis nii olema," nentis president Kaljulaid.

„Mina usun ja usaldan teid, sest tean, et teete oma tööd südamega, tean, et olete poliitiliselt sõltumatud, tean, et te teete väga kõrgel tasemel tööd. Teie töötulemused on muljetavaldavad, eriti arvestades seda suhteliselt väikest inimeste arvu ja eelarvet, mis prokuratuuril täna on," ütles president.

Riigipea rääkis sellestki, et igapäevaselt ühiskonna pahupoolega silmitsi seistes on prokuröridel võimalik näha suuremat pilti. „Näiteks tajuda ja sekkuda, kui meie sotsiaalsüsteem on kuskil midagi kahe silma vahele jäänud. Ennetada seal, kus on näha, et õnnetus on tulemas. Rääkida aktiivselt kaasa kohaliku elu korraldamisel, kui näete, et selline sekkumine aitab kaitsta nõrgemad ja ära hoida kuritegusid. See on võimalus, mis on antud teile, see on asi, mida riigil pole võimalik kuskilt mujalt sisse osta," selgitas president Kaljulaid ja kutsus prokuröre üles nii muutuma kogukonnaprokurörideks selle sõna kõige paremas tähenduses.

President Kaljulaid avaldas ka lootust, et e-riik jõuab ühel hetkel vajalikul määral meie õigussüsteemi ja kriminaalmenetlus muutub digitaalseks. „Sest päeva lõpuks pole asi mitte selles, et saaksime oma e-riigi reklaamvoldikusse uue ja uhke näite, või et prokurörid ja kaitsjad pääseksid raskete kohvrite lohistamisest. Vaid selles, et kodaniku, kuriteo ohvri, avalikkuse ning lõpuks ka kurjategija jaoks muutuks õigusemõistmine kiiremaks ning seeläbi ka õiglasemaks ja usaldusväärsemaks. Niiviisi hoiame Eestit," ütles riigipea lõpetuseks.

Vabariigi Presidendi prokuröride üldkogul peetud kõne täisteksti leiate siit.