- Reset + Prindi

President Kaljulaid rahvusparlamentide esindajatele: subsidiaarsuse põhimõte muudab ELi eelarve solidaarsemaks

President Kaljulaid rahvusparlamentide esindajatele: subsidiaarsuse põhimõte muudab ELi eelarve solidaarsemaks
„Pärast 2016. aasta madalseisu võime nüüd öelda, et Euroopa Liidu tulevik on hea. Ma loodan, et me kasutame seda taaselustatud usku, et teha edaspidi otsuseid kiiremini, sest vastasel korral võib usk taas raugeda,“ ütles Eesti riigipea.
© Riigikogu

27.11.2017

„Subsidiaarsuse põhimõtete ehk otsuste tegemine võimalikult madalal poliitilisel tasandil ja lähedal kodanikele loob juba iseenesest rohkem ruumi solidaarsuse jaoks meie eelarves," ütles president Kersti Kaljulaid täna Tallinnas ELi rahvusparlamentide saadikuid tervitades.

President Kaljulaid selgitas, et seetõttu peavad liikmesriigid praeguse kulude portfelli hoolikalt läbi vaatama ja võtma sealt välja kõik, mis subsidiaarsuse printsiipi ei toeta. „Tõsiselt tuleks piirata kulutusi 1%-st SKP-st projektidele ja tegevustele, mis mõjutavad vaid ühe riigi käekäiku."

President Kersti Kaljulaid puudutas ka Brexitit ja populismi kasvu, mis on taas teinud Euroopa Liidu tulevikust rääkimise oluliseks. „Pärast 2016. aasta madalseisu võime nüüd öelda, et Euroopa Liidu tulevik on hea. Ma loodan, et me kasutame seda taaselustatud usku, et teha edaspidi otsuseid kiiremini, sest vastasel korral võib usk taas raugeda," ütles Eesti riigipea.

President Kaljulaid lisas, et üks põhjus, mis kodanike toetus Euroopa Liidule kõigub, on poliitilised sõnumid: „On väga raske Euroopa Liitu ühest küljest kritiseerida ja samal ajal väita, et see on kasulik. Probleem ei ole mitte selles, et inimesed saavad valesti aru sellest, mida Euroopa Liit endast kujutab. Pigem tekitavad neis segadust ebaselged sõnumid," järeldas riigipea ja ütles, et on väga oluline tunnustada Euroopa Liitu nende võimaluste eest, mida ta pakub.

Tallinnas Saku Suurhallis kohtuvad täna ja homme Euroopa Liidu liikmesriikide parlamentide ja Euroopa Parlamendi poliitikud, et kahe päeva jooksul käsitleda Euroopa Liidu tuleviku, digitaalse ühisturu, rände välismõõtme, julgeoleku ja parlamentide rolliga seotud küsimusi. Tegemist on ühe suurima Eesti Euroopa Liidu eesistumise ajal toimuva üritusega.

Kõne on algselt peetud inglise keeles, selle eestikeelse tõlke leiab SIIT.