- Reset + Prindi

President Kaljulaid: otsuselangetajad peaksid kübervaldkonda paremini tundma õppima

EL välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogheriniga kohtumas.
EL välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogheriniga kohtumas.
© Vabariigi Presidendi Kantselei

23.11.2017

"Enamasti poliitikud nõustuvad, et küberteemad on olulised, ning mõistavad valdkonna sõnavara ja toetavad kübervaldkonna initsiatiive," ütles president Kersti Kaljulaid täna Eurooa Kaitsekonverentsi igaastasel konverentsil Brüsselis. "Samas näitas Tallinnas toimunud EU CYBRID harjutus, et kuigi poliitikud on need, kes langetavad küberrünnaku puhul otsuseid, ei ole nende teadlikkus ja arusaamine küberintsitentidest veel piisav," lisas riigipea.

"Kõigi uhkete initsiatiivide, küberkaitse programmide ja uute institutsioonide kõrval ei tohiks unustada inimlikke vigu ja madalat küberhügieeni, mis võivad põhjustada julgeolekuprobleeme ka tulevikus," lausus president Kaljulaid.

Arengud ja väljakutsed kübervaldkonnas tingivad vajaduse tegeleda pidevalt homsete tundmatute muutujatega, nagu näiteks tehisintellekt, lausus Vabariigi President. "Viimase kümne aastaga on kübervaldkond sedavõrd kiiresti arenenud, et küberrünnakud pole enam midagi üllatavat või uut," lisas president Kaljulaid.

Vabariigi Presidendi sõnul ei ole kübervaldkonna kiire arengu tõttu võimalik olla valmis kõigiks võimalikeks stsenaariumiteks või õpetada otsuselangetajaid ette konkreetseteks sündmusteks, kuid esimese sammuna saame juurutada küberhügieeni.

Riigipea kohtus täna hommikul ka EL välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogheriniga, et arutada lähenevaid EL tippkohtumisi Euroopa naabruspoliitika riikidega ja Aafrikaga, Eesti EL eesistumise käiku ning Euroopa kaitsekoostööd.President Kaljulaid rääkis lähemalt oma hiljutistest visiitidest Gruusiasse ning Aafrikasse. Vabariigi Presidendi sõnul on Euroopa Liidu ja Aafrika Liidu vahel mitmeid koostöövõimalusi, nii majanduse, tehnoloogia kui ka digitaalse arengu valdkonnas. „Soovin muuta arusaama, et idapiirkonna riigid on ainult huvitatud koostööst idapoolsete riikidega ja kavatsen kindlasti ka edaspidi lõunapoolsetele riikidele rohkem tähelepanu pöörata," lausus Eesti riigipea.

Kõne ingliskeelse tervikteksti leiab SIIT.

Vabariigi Presidendi Kantselei

Kommunikatsiooniosakond