- Reset + Prindi

President Kaljulaid: digilahendustele üleminek tervishoius on kasulik nii arstile kui patsiendile

President Kaljulaid: digilahendustele üleminek tervishoius on kasulik nii arstile kui patsiendile © Vabariigi Presidendi Kantselei

09.11.2017

President Kersti Kaljulaid rääkis täna toimunud tervise innovatsioonikonverentsil, et e-tervise arendamine aitab inimesi ja ühiskondi üle terve Euroopa, sest digilahendused muudavad tervishoiteenused paremini sihituks, lõimituks ja turvalisemaks.

„Isikustamata suurandmetel põhinevad rakendused tervishoiualases uurimistöös ja innovatsioonis annavad tulemuseks parema ennetustöö, diagnoosimise ja ravi. See võib anda meile ka nakkushaiguste puhangute varasema avastamise ning ravimite ja meditsiinitehnika kiirendatud tempos väljatöötamise, samuti aidata kaasa uuenduslike lahenduste loomisele tervishoius, näiteks telemeditsiin ja tervisega seotud mobiilirakenduse loomine," rääkis president Kaljulaid.

Riigipea selgitas, et digilahendused toetavad Eestis juba praegu inimesi krooniliste haigustega toimetulekul: „Meil on digiabilised veresuhkru jälgimiseks ilma vajaduseta iga päev mitu korda vere võtmiseks sõrmeotsi torkida. Meil on digiabilised meeleolu kõikumiste jälgimiseks depressiooni korral. Meil on Eestis välja töötatud lahendus nimega Cognus, mis aitab pärast infarkti inimese kognitiivseid võimeid taastada ja kõnehäireid parandada."

Et kaasaegses maailmas on terviseinfot rohkem kui eales varem, rõhutas riigipea, et laialt levivate alternatiivmeditsiini nõuannete kõrval tuleb ka teadmistepõhine ja päris terviseinfo muuta sama kättesaadavaks: "Kahtlemata on ka looduslähedastel tervendamismeetoditel oma roll, aga me peame pakkuma inimestele ka internetis võimalust eristada viinasokke nõidumisest, eristada toetavat alternatiivi ohtlikust alternatiivist. Ka need teadmised peavad olema inimestest ühe hiirekliki kaugusel."

Vabariigi President kutsus kõne lõpus üles märkama, kui teisel inimesel ei ole hea, sest meie ühiskond on juba valmis selleks, et hoolida: "Me oleme varem ehk liialt palju lootnud, et saame kõigepealt ühiskonnana jõukamaks ja hoolivus tuleb siis ise. 26 aastaga oleme saanud palju rikkamaks, OECD määratluses veerandi maailma jõukamate ühiskondade hulka. Kuid selle vaimse pöördeni, et me märkame ja ka kulutame selle peale piisavalt ühiskondlikku ressurssi, et anda nõrgematele piisav pehmendus ja padi, on veel minna. Ja teate mis? Hoolivus on pikas ajaraamis ka majanduslikult kasulik, sest ennetus ja märkamine ju vähendavad mitte ainult isiklikku valu ja meeleheidet, vaid ka ühiskonna kulutusi."

Tervise innovatsiooni konverentsi peetud kõne täisteksti leiab SIIT.

Vabariigi Presidendi Kantselei

kommunikatsiooniosakond