- Reset + Prindi

President Kaljulaid arutas Luksemburgi peaministriga digikoostöö ja idapartnerluse küsimusi

12.10.2017

Vabariigi President Kersti Kaljulaid kohtus täna Luksemburgis sealse peaministri Xavier Betteliga, kellega arutati kahe riigi koostööd digi- ja julgeolekuvaldkonnas, Euroopa tulevikku ning idapartnerlust puudutavaid küsimusi. Kohtumisel andis peaminist Bettel meie riigipeale üle ka lepingu, millega reguleeritakse Eesti andmesaatkonna asutamine Luksemburgis.

„Eesti ja Luksemburg on teerajajad. Mõlemad on väikesed riigid, mis on ühiskonna digitaliseerimise seadnud selgeks prioriteediks ning mõistavad, et riik ja avalikud teenused ei saa olla viimased, mis muutuvad taskus kaasas kantavaks, kui kogu maailm seda juba on. Andmesaatkond, mis võimaldab turvaliselt hoiustada meie digiriiki teises geograafilises asukohas, on heaks näiteks sellest ühisest arusaamisest ja kahe riigi koostööst ses vallas," ütles president Kaljulaid pärast kohtumist peaminister Betteliga. Riigipea tänas Luksemburgi peaministrit ka panuse eest kahe riigi kaitsealase koostöö arendamisel ning investeeringute eest Tallinnas asuvasse küberharjutusvälja.

President Kaljulaidi ja peaminister Betteli kohtumisel räägiti pikalt ka Euroopa Liidu tulevikust ning idapartnerlusest, mille teemalise tippkohtumise Eesti EL Nõukogu eesistujana novembris Brüsselis korraldab. „Idapartnerlus on üks meie välispoliitika fookuseid nii eesistujana kui ka enne ja pärast seda. Me peame Euroopa Liiduna tegema enda poolt kõik, et hoida riigid, kes tahavad samuti siia kuuluda, endale võimalikult lähedal, isegi kui täna ei ole liitumisperspektiiv aktuaalne," ütles riigipea.

Luksemburgi peaminister Bettel andis kohtumisel Eesti riigipeale üle ka andmesaatkonna üürilepingu, millega reguleeritakse Eesti andmesaatkonna asutamine Luksemburgi riiklikus kõrgturvalises andmekeskuses. Lepingu allkirjastasid möödunud nädalal Eesti ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ja Luksemburgi siseminister Dan Kersch. Tegemist on esimese taolise andmesaatkonna asutamisega maailmas.


Vabariigi Presidendi Kantselei
kommunikatsiooniosakond