- Reset + Prindi

President Kaljulaid arutas Arraiolose grupi kolleegidega rändekriisi

President Kaljulaid arutas Arraiolose grupi kolleegidega rändekriisi © Malta Presidendi Kantselei

15.09.2017

„Rändekriis on pikaajaline ja sellele ei ole lühiajalisi ega lihtsaid lahendusi. Peame olema valmis pikaajaliselt panustama kriisi lahendamiseks vajalikesse projektidesse", lausus president Kaljulaid Arraiolose grupi kohtumise teisel töösessioonil, mis oli pühendatud Vahemere regiooni julgeolekule ja rändeteemadele. President Kaljulaid tänas Maltat pühendumise ja panuse eest rändeteemade lahendamisesse nende eesistumise ajal, lisades et migratsioon on ka Eesti eesistumise prioriteetide hulgas.

„Soovime kokkuleppele jõuda asüüli- ja rändepoliitikas, samuti tõhusas Euroopa Liidu välispiiride kontrollis. Kõige olulisem on pakkuda lahendusi migratsiooni lähteriikide noortele, et neil oleksid kodus paremad võimalused eneseteostuseks," lisas Eesti riigipea. Vabariigi President tunnustas Kreekat ja Itaaliat nende tõhusa töö eest Vahemere-regiooni rändesurve vähendamisel.

Täna oli kolmeteistkümnenda Arraiolose kohtumise teine päev, kus keskenduti Vahemere piirkonna julgeoleku teemadele ja migratsioonile. Lisaks kohtus Eesti riigipea Maltal kahepoolselt kolme kolleegiga: Portugali presidendi Marcelo Rebelo de Sousaga, Austria riigipea Alexander van der Belleniga ja Kreeka riigijuhi Prokopis Pavlopoulusega.

Arraiolose grupi nime all tuntakse 2003. aastal alguse saanud mitteametlike kohtumiste seeriat, kus osalevad riigipead, kes oma maade põhiseadust järgides ei käi Euroopa Liidu Ülemkogu istungitel. Esimese kohtumise korraldas Portugali president Jorge Sampaio Portugalis, Arraiolose linnas Eesti kutsuti kohtumistel osalema 2011. aastal. President Ilves esindas Eestit Arraiolose kohtumistel 2013., 2014. ja 2015. aastal. Sel aastal osalevad Malta kutsel Itaalia, Sloveenia, Horvaatia, Kreeka, Ungari, Läti, Poola, Portugali, Eesti, Bulgaaria, Austria ja Saksamaa riigipead.

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond