- Reset + Prindi

President Kaljulaid: Eesti küla jõudis ära oodata aja, mil maainimene on saanud vabaks

05.08.2017

Külaliikumise Kodukant korraldataval Maapäeval innustas president Kersti Kaljulaid kogukondi looma koostöös kohalike omavalitsustega just sellist Eestit, mida inimesed soovivad.
"Eesti küla elab, selles pole kahtlust," sõnas riigipea laupäeva õhtul Viljandimaal Vana-Võidus peetud kõnes. "Küla jõudis ära oodata aja, mil järjest rohkem inimesi on tänu tehnoloogia arengule vabad elama mitte ilmtingimata seal, kus asub nende töökoht, vaid seal, kus on nende jaoks kõige parem, ilusam ja huvitavam."

President märkis, et olulisim roll kohaliku elu kujundamisel on ettevõtlikel kogukondadel ja nendega koostööd tegevatel kohalikel omavalitsustel. "Eestis on suur voli ja vabadus teha oma kogukondadega koos kõike seda, mis inimestele tähtis," ütles Kaljulaid.
"On kurb, kui mõnes kohas veel öeldakse, et üht või teist ei tehta sellepärast, et seda ülesannet pole neile pandud."

Paljudes ühinenud valdades on presidendi sõnul juba näha, kuidas kogukonnad on muutunud tugevamaks ning võtavad üha enam vastutust kohaliku elu eest, seda nii kohalike teenuste pakkumisel kui ka muude ühistegevuste korraldamisel. Nii sünnib üle Eesti sadu erinevaid lahendusi kohalikele probleemidele, mis kombineerivad vabatahtlikke ning valla või linna rahastatavaid tegevusi. "Jätkugu meil vaid oidu valida sügisel valla- ja linnajuhtideks neid, kes näevad oma rollina sellise koostöö tugevdamist ning tasakaalu leidmist erinevate tahtmiste vahel," ütles Kaljulaid.

Maapäev on külaliikumise Kodukant iga kahe aasta tagant korraldatav ettevõtmine, mis toob kokku külaliikumise tuumiku üle Eesti. Ka külade parlamendiks nimetatava Maapäeva lõpuks võetakse vastu Eesti maakogukondade manifest.

Presidendi kõne Maapäeval avas Kodukandi programmi "EV100 igas külas", mis koondab külakogukondade ettevõtmisi järgmise kahe aasta jooksul vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks. Selle aja jooksul rajatakse üle Eesti kümneid külaplatse, mänguväljakuid, viljapuuaedu, koostatakse külakroonikaid ja muud, mis on mõeldud kingituseks kogukondadele ja nende külalistele.
Täienev sündmuste kaart asub https://kodukant.ee/ev100-igas-kulas/.

Programmi ühe avakingitusena istutasid president ja Maapäeval osalejad Vana-Võidu kooli ette EV100 pärnade salu.

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond