- Reset + Prindi

President Kaljulaid kohtumisel Mogheriniga: EL peab muutuma enesekindlamaks

12.05.2017

Täna hommikul kohtus president Kersti Kaljulaid Kadriorus Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogheriniga. Kohtumisel keskenduti nii Euroopa Liidu sisestele arengutele kui ka sellele, millist rolli mängib ja peaks Euroopa Liit mängima maailmas laiemalt.

"Euroopa Liit peab muutuma ka sisemiselt tugevamaks ja enesekindlamaks, siis on meie sõnal rohkem kaalu ka väljaspool. Täna on EL ehk liialt palju fokusseeritud sellele, et olla kasulik võimalikult paljudele üksikutele EL kodanikele, aga me peaks rohkem keskenduma sellele, mis on ühenduse ühised huvid tervikuna," ütles Vabariigi President.

Kohtumisel räägiti Euroopa tulevikust, sealhulgas kaitsekoostöö tugevdamisest ja laienemisest. Riigipea sõnul on EL uks lahti kõigile liberaalsetele ja demokraatlikele riikidele, kes jagavad meiega samu väärtusi. "Aga nende riikide eesmärgiks ja püüdluste objektiks peavadki olema need väärtused, mitte EList justkui vastutasuna saadavad hüved. Ainult nii saab ühendus püsida jõulise ja ühtsena," ütles Kaljulaid.

Lisaks arutasid president Kaljulaid ja Mogherini Eesti eesseisvat EL eesistumist, olukorda Süürias ja Ukrainas ning Venemaa rolli neis konfliktides, aga ka EL-Aafrika suhteid. Põhjalikult käsitleti idapartnerluse teemat, mille teemalise tippkohtumise Eesti EL eesistujana teisel poolaastal Brüsselis korraldab.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond