- Reset + Prindi

Vabariigi President: haldusreformi keskmeks peavad saama kogukonnad

15.03.2017

Vabariigi President Kersti Kaljulaid ütles täna 13. linnade-valdade päevade avakõnes, et kohaliku omavalitsuse puhul on olulised nii "kohalik", "oma", kui "valitsus". "Haldusreformi kiiluvees – või veelgi enam, selle plaani tuumana – on meil harukordne võimalus kujundada Eesti kohalik haldus ja avalikud teenused selliseks nagu on meile 21. sajandil jõukohane ja vajalik," sõnas ta.

President Kaljulaid rõhutas, et kuigi haldusreformi raamid annab ette keskvalitsus, on veelgi olulisem see, kuidas nende raamide sees mõtestatakse need kolm sõna uuesti kohapeal, igal pool eraldi. Riigipea toonitas oma sõnavõtus, et haldusreformi eesmärk peab olema tugev ja elujõuline kohalik omavalitsus, kuid seda on võimalik saavutada üksnes riigi ja kohalike elanike – kogukondade – koostöös. "Haldusreformi keskmes ei saa olla kvantitatiivsed muutused kaardil või tabelis, reform saab olla edukas üksnes siis, kui selle keskele asetatakse meie kogukonnad," lisas ta.

Sobiva lahendusena tõi president Kaljulaid välja võimaluse osutada paljusid teenuseid kogukonnateenustena, mitte ühtlase ja võimalikult paksu teenusteteki lahtirullimist. "Kui saavad kokku märkamine, soov aidata ning riigi ja omavalitsuste soov ja võimekus seda toetada, ongi tulemuseks meile jõukohane 21. sajandi kohaliku valitsemise mudel," sõnas ta.


President Kaljulaidi kõne terviktekst: https://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/13124-2017-03-15-11-18-59/index.html


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond