- Reset + Prindi

President Kaljulaid Berliinis: loodan, et Euroopa on vaatamata kriisidele ühtne

"Euroopa on vaatamata viimaste aastate kriisidele ja konfliktidele suutnud jääda olulistes välispoliitilistes ja julgeolekualastes teemades ühtseks," ütles president Kersti Kaljulaid täna Berliinis Saksamaa välispoliitika ühingu liikmetele peetud ettekandes. "Loodan, et Euroopa Liit suudab edaspidigi jääda üksmeelseks siis, kui ohus on põhiväärtused," rõhutas riigipea.

President Kaljulaid nentis, et aastate jooksul on ikka olnud neid, kes ennustavad Euroopa Liidu lõppu ja Ühendkuningriigi referendum kahtlemata hoogustas selliseid arvamusi. "Euroopa Liidu liikmesriigid võivad üksteisega mitte nõustuda, kuid nad on harva tülis. Saan seda kinnitada, olles ise töötanud Euroopa Liidu institutsioonis 12 aastat," lisas president Kaljulaid.

Riigipea hinnangul on julgeolek hetkel Euroopa kõige olulisem väljakutse. "Euroopat tuleb vaadata ühtsena ja me saame tagada julgeoleku ainult siis, kui me ei lähene lahendusele üksikute riikide või regioonide põhiselt. See puudutab ka energiajulgeolekut ja transporti. Me peame looma füüsilisi ühendusi Euroopa eri piirkondade vahel," lisas ta.

President Kaljulaid ütles kohtumisel Saksamaa välispoliitika ekspertidega, et Venemaa on vaatamata majanduslikele raskustele arvestatav sõjaline jõud. Ta rõhutas, et Venemaa rünnak NATO ehk maailma võimsaima poliitilis-sõjalise alliansi vastu ei ole tõenäoline. Küll aga peab Euroopa president Kaljulaidi hinnangul olema väga tähelepanelik ja tegema poliitilised otsused reaalsest olukorrast lähtuvalt. "Dialoog Venemaaga on oluline, kuid ainult sellele lootmine pole tulemuslik," lisas ta.

President Kaljulaid meenutas, et NATO eesmärk on rahu säilitamine. "Meie suurim eesmärk on konfliktide ärahoidmine, mitte nende esile kutsumine. Tuleb panustada heidutusse. See on pikk protsess, mis ei lõpe üleöö," ütles riigipea, kelle sõnul on samavõrra oluline riiklike kaitsekulutuste tõstmine.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond