- Reset + Prindi

President Kaljulaid: Soome on välis- ja julgeolekupoliitiliselt Eestile oluline partner

President Kaljulaid: Soome on välis- ja julgeolekupoliitiliselt Eestile oluline partner
President Kersti Kaljulaidi kohtumine Soome presidendi Sauli Niinistöga tema residentsis Mäntyniemil.
© Juhani Kandell/Soome Presidendi Kantselei

20.10.2016

"Üleilmne julgeolekukeskkond on ärev. Euroopa seisab suurte väljakutsete ees, nimetagem siinkohal kasvõi Ukraina konflikti või olukorda Süürias. Välis- ja julgeolekupoliitiliselt sarnaselt mõtlevate riikide ühtsuse hoidmine ja vastastikune solidaarsus on sellistel aegadel võtmetähtsusega. Mul on hea meel tõdeda, et jagame Soomega samu väärtusi," ütles president Kersti Kaljulaid, kes viibib tutvumisvisiidil Soomes.

President Kaljulaid kohtus Helsingis riigipea Sauli Niinistö, parlamendi esinaise Maria Lohela ja välisminister Timo Soiniga.

President Kaljulaid rõhutas, et Eesti jaoks on oluline tiheda kaitsekoostöö jätkamine Soomega ning regiooni turvalisus on naaberriikide peamine huvi. "Pingeline julgeolekuolukord on veelgi tõhustanud Põhjamaade ja Balti riikide vahelist koostööd. Soome on Eestile selles küsimuses hea ja kindel partner. Meie kaitseväelased teevad tihedat koostööd nii Soome lahe ääres kui ka kodust kaugel Liibanonis ja Malis," ütles Kaljulaid.

Presidendid Kaljulaid ja Niinistö rääkisid lisaks julgeolekule Euroopa tulevikust, Ühendkuningriigi referendumi mõjust Euroopa Liidule, Eesti Euroopa Liidu eesistumisest 2017. aasta teises pooles ning Eesti-Soome majanduskoostööst. "Soome on pikka aega olnud Eestile üks olulisemaid majandus- ja kaubanduspartnereid. Soovime, et koostöö tiheneks veelgi infotehnoloogia, energia, transpordi ja paljudes teistes valdkondades," lisas Eesti riigipea.

"Selleks, et suhe kahe riigi, ka kahe naabri vahel püsiks hea, tuleb sellesse aktiivselt panustada. Nagu minu eelkäijad, kavatsen ka mina hea seista selle eest, et Eesti-Soome suhe oleks võimalikult tihe ja töine," ütles president Kaljulaid pärast kohtumisi.

Soomest suundub president Kaljulaid visiidile Riiga, et kohtuda Läti presidendi Raimonds Vējonise ja parlamendi spiikri Ināra Mūrniecega. Tagasi Eestisse jõuab riigipea reede õhtul.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond