harjumaa

President Kaljulaid kohtus Paldiskis Liibanoni suunduva kaitseväe üksusega

- Reset + Prindi

President Kaljulaid Liibanoni suunduvale kaitseväe üksusele: mina usun teisse

Eesti pole mitte ainult julgeoleku tarbija, vaid ka selle looja, ütles president Kersti Kaljulaid täna Paldiskis kaitseväe üksusele, mis suundub ÜRO rahuvalvemissioonile UNIFIL, et hoida rahu Iisreali-Liibanoni piiri ääres.

"Kaitseväe üksuste missioonile saatmine on minu jaoks üks oluline ja õige asi. Just nii nagu täna, plaanin kogu oma ametiaja jooksul võtta aega ja kohtuda nende meeste ja naistega, kes lähevad välisoperatsioonile," sõnas president Kaljulaid.

"Ma olen lubanud olla alati kohal, kui kõne all on meie vabadus ja julgeolek. Teie töö, misiganes maailma otsas, on alati võitlus Eesti vabaduse säilitamiseks ja julgeoleku kasvatamiseks," lisas riigipea.

President Kaljulaid rõhutas, et Lähis-Ida julgeolekupoliitiline tähtsus maailmas ei ole vähenenud ning Eesti osaleb muutunud julgeolekuolukorras rahvusvahelise stabiilsuse tagamises. "Teeme seda ka Eestist kaugemates regioonides, olles nii mitte ainult julgeoleku tarbija, vaid ka selle looja," ütles president Kaljulaid.

"Soovin, et tulete tagasi veelgi professionaalsemana. Teid kõiki ootab meie riik. Teist igaüht vajab meie riik. Mina usun teisse," lisas ta.

President Kaljulaid asetas täna Paldiskis lilled hukkunud kaitseväelaste mälestuseks Camp Bastioni mälestusmärgi juures. Riigipeale anti sõjaväelinnaku külastuse käigus ühtlasi ülevaade Scoutspataljonist ning Kalevi jalaväepataljonist.


Lisainfo:

Eesti rahuvalvajate ülesanne ÜRO UNIFILi missioonil on patrullida oma vastutusalas öösel ja päeval nii jalgsi kui motoriseeritult, mehitada vaatlusposte ning täita muid rahuvalvealaseid ülesandeid. Muu hulgas on eestlaste ülesanne patrullida nii öösel kui päeval Iisraeli ja Liibanoni eraldaval kontrolljoonel ehk sinisel joonel. Iisraeli ja Liibanoni eraldav sinine joon märgib Iisraeli relvajõudude tagasitõmbumist Liibanonilt vallutatud aladelt, milles kaks osapoolt leppisid kokku ÜRO kaasabil 2000. aastal. Hoolimata sellest, et olukord sinisel joonel on üldiselt rahulik, on aastate jooksul osapoolte vahel esinenud konflikte. UNIFIL üksuste ülesanne on hoida piirkonnas ära olukorra eskaleerumine ning teha koostööd Liibanoni relvajõududega.

Koos staabiohvitseridega suundub Liibanoni ligi 40 kaitseväelast, kellest suurema osa moodustab rühmasuurune üksus Estpla-22. Eesti jalaväerühm on osa Soome-Iiri pataljonist, mis on ainus mitmerahvuseline pataljon ÜRO rahuvalveoperatsioonil UNIFIL Liibanonis. Kokku panustab UNIFILi hetkel 40 riiki. Praegune üksus on järjekorras viies eestlaste jalaväeüksus Liibanonis. Aastatel 1996-1997 teenis UNIFIL missioonil Eesti jalaväekompanii.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond