- Reset + Prindi

President Kaljulaid: „Võru ei ole üksinda jäetud”, Võrumaa Teataja

28.03.2020

President Kersti Kaljulaid tegi neljapäeval virtuaalse ringkäigu Võrumaal. Videosilla vahendusel kohtus president kohaliku elu edendajatega ja ettevõtjatega, et saada ülevaade kriisist ja sellevastastest meetmetest Võrumaal. Muu hulgas vastas Kaljulaid toimetuse aktuaalsetele küsimustele kriisiteemal.

Julgustab edasisi samme ette võtma

Pärast vestlusi Võru linna esindajatega tõdes Kaljulaid, et endiselt ei võta paljud praegusi piiranguid piisava tõsidusega. „Mulle tundub, et peaksime kodanikena püüdma võtta ise vastutust. Jah, me peame käima toidupoes ja viima eakatele ravimeid, toidukraami, aga kõiki muid toredaid tegevusi me ei saa endale lihtsalt täna lubada,” selgitab president. „Julgustasin võtma ette veelgi enam samme ja kiitsin linnapead selle eest, et Võru võttis kõik meetmed tarvitusele juba varem olukorras, kus oli korraga palju nakatunuid. Kindlasti see päästis mõne inimese tervise või elu,” märgib Kaljulaid.
Kaljulaidi sõnul peab tänases olukorras iga kodanik ennast kokku võtma. „Iga kodaniku vastutus on mitte korraldada kogunemisi või piknikku metsas koos sõpradega. On neid, kes peavad minema tööle ja kes peavad riskima, et meditsiin ja riigikaitse toimiks, hoiame need kohad nendele. Need, kes ei pea, püsivad kodus. Ei ole ühtki teistsugust õigustust käituda teisiti,” selgitab Kaljulaid.

Kas Võru on kriisis üksinda?

Võrumaalaste jaoks on praegu kindlasti suur mure nakatunute arv, sest nüüdseks võib Lõuna-Eesti kriisikoldeks nimetada just Võru linna. Ka praegune andmete ebaselgus ja nakatunute elukoht on üks suurimaid puudusi infovahetuses. Kas Võru inimestele oleks saanud varem appi tulla? „Ma saan aru, kust see küsimus tuleb ja kas Saaremaa ja Võrumaa jäeti üksi.
Kindlasti oleks saanud mõnda asja teha paremini, aga vaadake, selles kriisis ei ükski tallinlane ega eriolukorra juht ei saa teha midagi sellega, kui Kagukeskuses noored kogunevad. Sellega tegeleb keskus,” põhjendab Kaljulaid. „Lõuna-Eesti haigla võtab täna tõesti teste ise, sellepärast ei ole vaja Võrul mobiilset punkti, mida Qvalitas mujal pakub. Haigla saadab tänase päevani ja kriisi algusest peale kuni tänaseni patsiente Tartusse. Kuidagi ei saa öelda, et Võru oleks selles kriisis üksinda,” ütleb president. Kaljulaid rõhutab, et täna on oluline puudus isikukaitsevahenditest ja pole kindel, kui kauaks on testivaru. Samas kiidab Kaljulaid Lõuna-Eesti haiglat, kes kriisi sisenenuna ehitab praegu lüüse selleks, et suuta rohkem patsiente majutada ja on igati valmistunud.

Teisalt aga üllatab presidenti noorte vähene selgus olukorra tõsiduses. „Võru gümnaasiumi lõpuklassiga peetud ühiskonnaõpetuse tunnis oli ka neid, kes küsisid, miks Rootsis on kehtestatud leebemad normid,” sõnab Kaljulaid. Presidendi selgituse järgi on iga riik kehtestanud kokkulepped vastavalt sellele, kui palju on riigis intensiivravikohti. Ta toonitab, et Eesti on Euroopa Liidus kolmandiku hulgas intensiivravikohtade arvu poolest ning Kaljulaidi sõnul on Eesti hästi valmistunud.

Virtuaalsel maakonnatuuril kohtus president Kaljulaid Võru linnapea Anti Allase, abilinnapea Sixten Silla, Lõuna-Eesti haigla juhi Arvi Vasega, Leevi külapoe pidajatega, ASi Toftan juhtidega ja mittetulundusühinguga Maana.
Presidendi sõnul vajab ka Kadriorus uue töökorraldusega harjumine aega. Valdavalt toimuvad kohtumised video vahendusel, milles on ka presidendikantselei töös omajagu uudsust. Kaljulaid kinnitas Võrumaa Teatajale antud videointervjuus, et täna ei ole enam vahet, kas sa oled Võrus, Tallinnas või Kuressaares, sest ühed reeglid kehtivad kõigile.


Heleri Lakur