- Reset + Prindi

"Eesti Memento Liit tervitab Vabariigi Presidenti Kersti Kaljulaidi!", Memento, november 2016

President Kersti Kaljulaid ametivannet andmas.
© Andres Putting

24.11.2016

President Kersti Kaljulaid ütles oma ametisse astumise kõnes: "Täna sünnivad juba lapsed, kelle jaoks okupatsioon on vanavanemate mälestustes. Vaba Eesti lapselapsed. Ma mõtlen täna neile lastele – ja omakorda - nende - laste lastele. Kui vähe on tegelikult neid lapsi. Vähem kui viieteistkümnes tuhandes Eesti kodus nohiseb võrevoodis imik. Ümmarguselt sada tuhat on koolieelikuid, kes hommikuti vanematele kaissu poevad. Maailmas on sadu miljoneid. Meie vastutus on need sada tuhat ja nende vanemad õed-vennad. Lapse siiras usk kogu maailma headusse kaob kasvades paratamatult. Meie asi on hoida laste usku Eestisse, iseendasse ja tulevikku."

Meie, mementolased, lisame siia oma ülesande: meie asi on koguda kokku ja anda lastele edasi mälestused okupatsiooniajast. Mida rohkem ja mida erinevamaid neid mälukilde on, seda tõesem on suur pilt neist katsumustest, millest vanavanemate põlvkond läbi tuli. Kes sirge seljaga, kes komistades – oma õpetuseiva tuleviku tarvis on kõiges.

President Kersti Kaljulaid ütles: "Vabadusse sündinule on meie väikese riigi iseolemine, turvalisus ja vabadused iseenesestmõistetavad."

Ka sõjaeelse aja noortele oli vaba Eesti kindel ja püsiv. Selleks, et ei korduks 1940. aasta ja viiskümmend järgnenut, tuleb teada, kuidas toimunu võimalikuks sai. Tuleb ka teada, kuidas ikkagi säilitati tugeva sovjetliku surve all enamikus kodudes eesti meel ja unistus Eesti omariiklusest.

President lõpetas oma kõne: "Aeg tiksub omasoodu ja eks tulevik tuleb tõepoolest kätte ka siis, kui me sellele iga päev ei mõtle. Kuid tänased head ja julged otsused tagavad, et tulevik on palju suurema tõenäosusega selline, mis hoiab alles meid hällidest vaatava lootuse. Põlvest põlve, just nii, nagu põhiseaduses on kirjas. Hoiame Eestit!"

Soovime Presidendile edu ja jaksu!


Artikkel Eesti Memento Liidu teatajas (PDF-formaadis).