- Reset + Prindi

"Pidu algas vabas õhus", Sakala, 18. aprill 2017

Kui bussitäis matkajaid Viljandist Vihi külla jõudis, sai kuulsa Sakala tee ots tihedasti rahvast täis.
© Elmo Riig/Sakala

17.04.2017

Rannar Raba


Eesti riigi juubeliaasta sissejuhatuseks läinud pühapäeval korraldatud suur matkapäev tõi omal ajal Peipsi järvest Läänemereni loogelnud kubermangupiiri kanti liikuma sadu inimesi kõigist maakondadest.

Nagu eeldada võis, läbis enim viljandimaalasi Vihi küla ja Kurgja talumuuseumi vahel kulgeva 12-kilomeetrise Sakala tee, mida mööda käis Carl Robert Jakobson omal ajal Viljandisse ajalehte toimetamas. Matkajuht Katrin Kivistiku sõnul kogunes tema rühma enam kui poolsada inimest. Lisaks leidus neidki, kes olid omal algatusel pere või sõpradega tulnud värskes õhus puhkepäeva veetma.

Aprillikuu keskpaigale kohaselt näitas ilm matkajatele ühe päeva jooksul vaat et kõiki mõeldavaid vorme. Nii said teelised vaheldumisi osa tihedast lumesajust ja eredast päikesepaistest.

Kui aktiivseks liikumiseks sobis napilt plusspoolel olev õhutemperatuur hästi, siis õhtul Kurgjal korraldatud laulu- ja tantsupeo ajal pani see lõikava tuule kaasabil juba nii mõnelgi hambad plagisema ning sundis talukompleksi kohvikust või teiste ehitiste seinte äärest varju otsima.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva pidustused on nüüdsest ametlikult käima lükatud ning vältavad 2020. aasta veebruarini.

Endine Viljandi linnapea Loit Kivistik pälvis teistest enam tähelepanu sellega, et lükkas vaheldusrikkal ja kohati raskesti läbitaval matkateel enda ees lapsekäru, milles mõnules tema kahe ja poole aastane tütar Kreet. Loit Kivistik ja tema matkajuhist abikaasa Katrin otsustasid järeltulija kaasa võtta pärast seda, kui oli selgunud, et nende lapsehoidja on haigeks jäänud. «Otsaesise võttis märjaks küll, aga midagi ekstra hullu seal polnud. Mülkaid ja juurikaid oli umbes kilomeetrisel lõigul, kõik ülejäänu oli üsna lihtsasti läbitav,» ütles Loit Kivistik.

Paljude teiste seas käis pühapäeval Sakala tee läbi sportlikku eluviisi austav president Kersti Kaljulaid. «Mis siin ikka, 12 kilomeetrit mõnusat jalutuskäiku,» vastas riigipea teele asudes küsimusele, millist elamust ta päevast ootab. Oma mäletamist mööda polnud Kaljulaid varem Sakala teel olnud. «Eks elu jooksul ole matkatud igal pool ja väga palju, aga praegu mulle küll ei meenu, et oleksin siin varem olnud,» ütles ta.

Teekonna vältel tegi president juttu paljude teiste matkajatega, peatus piknikuks ja lihavõttemunade koksimiseks ning andis intervjuu Eesti Televisioonile. Kurgjale saabudes vahetas Kaljulaid kohalikus käsitöömajas riided ning suundus kontserdile ja tulesüütamise tseremooniale.


Artikkel Sakala veebilehel.