- Reset + Prindi

"President kohtus EELK peapiiskopi Urmas Viilmaga", ERR Uudised, 25. november 2016

© Siim Lõvi /ERR

25.11.2016

Toimetas Merili Nael


President Kersti Kaljulaid võttis neljapäeval Kadriorus vastu EELK peapiiskopi Urmas Viilma, kes andis ülevaate Eesti kirikuelust, kirikute omavahelisest oikumeenilisest koostööst ja EELK panusest Eesti ühiskonda.

EELK teatel oli Kaljulaid kiriku ühiskonnatööst teadlik ning tunnustas koguduste ja kiriklike asutuste tööd eriti hoolekande valdkonnas. President tänas kirikut tänavalaste probleemidega tegelemise eest, samuti Eestisse saabuvate pagulaste vastuvõtmise eest.

President kinnitas, et ei unusta kindlasti Eesti erinevate kirikute ja koguduste panust ühiskonna teenimisse ning võimaluste tekkides tahab ka oma tähelepanu suunata just sinna, kus selle tööga kõige vahetumalt tegeletakse. Kaljulaid ja Viilma tõdesid üheskoos, et kiriku ja riigi koostööks on mitmeid võimalusi, mida tuleks kindlasti edaspidistel kohtumistel arutada.

Viilma sõnul oli esmakohtumine positiivne ning arusaama, et president ei tahaks teha koostööd kirikuga või mõne teise ühiskonna grupiga talle ei jäänud. "Olen väga rõõmus, et president Kaljulaid ei näe kirikul ainult tseremoniaalset rolli, vaid on teadlik ka kiriku igapäevasest panustamisest sotsiaal- ja hoolekandetöösse," lausus Viilma.

Kohtumise lõpus kinkis peapiiskop presidendile kaks raamatut: artiklitekogumiku "Usk Vabadusse", mis annab üksikasjaliku ülevaate kiriku rollist Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamisel ning kolmapäeval ilmunud värske kogumiku "Kuhu lähed Maarjamaa", mis sisaldab muu hulgas põhjalikku analüüsi sotsioloogilise küsitluse "Elust, usust ja usuelust 2015" tulemustest.


Kaljulaiu ja Viilma kohtumisel presidendi kirikus käimist ei arutatud


Kaljulaiu ja Viilma kohtumisel neljapäeval ei arutatud riigipea jumalateenistustel osalemise küsimust, ütles EELK esindaja reedel BNS-ile.

"Nad ei rääkinud sel teemal, aga peapiiskop ka põhjendas, miks nad ei rääkinud sellest," selgitas EELK pressiesindaja Kalle Kõiv.

Tema sõnul pole selleks ka põhjust, kuna jõulude ajal pole ühegi presidendi puhul eeldatud, et ta kindlast osaleb sel jumalateeistusel, mida televisioon üle kannab. Kõiv viitas ka sellele, et president Toomas Hendrik Ilves osales viimastel aastatel oma kodukiriku jõulujumalateenistusel, kui üldse.

"Peapiiskop ka ei kutsu kedagi ametlikult, et sellele peaks vastama," rääkis Kõiv. "Jõulude puhul on see igaühe vaba valik, kas ta läheb perega külakirikusse või Toomkirikusse. See ei ole teema," tunnistas EELK esindaja.

Kaljulaid on esimene Eesti riigipea, kes on loobunud tema auks korraldatavast tänupalvusest.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.