- Reset + Prindi

"President Kaljulaidi esimene sisevisiit tõi ta Lääne-Virumaale", Virumaa Teataja, 28. oktoober 2016

President Kersti Kaljulaid külastas Aqva spordikeskuses ka võitluskunstide saali, kus talle kingiti samuraimõõk. Karatega tegelenud presidendi enda lapsed tegelevad samuti judoga.
© Meelis Meilbaum (Virumaa Teataja)

27.10.2016

(VT/Postimees)


President Kersti Kaljulaid alustas pärast esimesi välisvisiite Soome, Lätti ja Leetu Eesti külastamist Lääne-Virumaalt, alustades meie maakonnaga tutvumist Vihulast ja Palmsest.

Kersti Kaljulaid rääkis, et kohtumistel nägi ta eripalgelist Virumaad ja oli inimestega mitmesugustes asjades kord ühel, kord eri meelel. "On olnud tore võimalus rääkida Eesti inimestega," ütles president.

Esimeseks peatuspaigaks oli Vihula mõis, kuhu kogunes poolsada inimest, et saada osa esimestest kõrgematest sotsiaalkaitse kursustest. Lisaks ekspertide, ettevõtjate ja poliitikute sõnavõttudele pidas kõne ka president.

Kaljulaid ütles oma kõnes, et riik saab olla tugev vaid siis, kui selle kodanikud tunnevad, et see on nende endi riik. Et inimesed oleksid aktiivsed, peavad nad Kaljulaidi hinnangul tundma end ühiskonna väärika liikmena, ent arvestada tuleb ka nende tausta ja võimetega.

Presidendi sõnul ongi sotsiaalkaitse eesmärk nende kahe temaatika ühendamine. Kaljulaid rõhutas oma kõnes ka seda, et sotsiaalkaitse ei koosne vaid sotsiaaltoetustest.

Edasi läks riigipea Palmsesse metsatehnikat tootvasse ettevõttesse Palms. Selle juht Anti Puusepp tundis oma sõnul alguses ikka väikest ärevust, sest kuigi ministrid on ettevõtet varem külastanud, pole president sinna veel sattunud.

Ligi tunni jooksul räägiti presidendile ettevõtte ajaloost ja käekäigust ning muu hulgas ka sellest, kuhu Palms oma toodangut ekspordib. "Tuli juttu vabakaubanduslepingust Kanadaga, mis praegu on toppama jäänud. President andis soovituse, et võiksime kirjutada Brüsselisse selle kohta kirja. Me teeme selle ära, näitame, et meie töötajad tahaksid seda lepingut," ütles Puusepp. Vabakaubanduslepe on Palmsile oluline, sest praegu kehtib nende toodangule Kanadas tollimaks.

Pärastlõunal kohtus Kersti Kaljulaid maavalitsuse saalis omavalitsusjuhtidega. Millegipärast ei viibinud kohtumisel ei Lääne-Viru maavanem, Rakvere linnapea ega linnavolikogu esimees.

Presidendi päevakavva mahtus ka käik puitmassi tootvasse Estonian Celli Kundas.

Samuti uudistas ta Aqva spordikeskust. Kersti Kaljulaid ütles, et on ka ise spordiga tegelenud: jooksnud pikamaadistantse ja tegelenud karatega. Ka oma uues ametis üritab ta palju liikuda, olgu ratta või rulluiskudega.

Edasi siirdus riigipea Ida-Virumaale.

Presidenti saadavad tema visiidil presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo, avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe, vabakonna nõunik Urmo Kübar ja teised presidendi kantselei töötajad.

President ütles, et soovib lähikuude jooksul külastada kõiki Eesti maakondi. "Lääne- ja Ida-Virumaa on kultuuriliselt, majanduslikult ja sotsiaalselt väga mitmepalgelised kogukonnad. Need on maakonnad, kus väga erineva taustaga inimesed panustavad üheskoos Eestisse," lisas ta.

President Kaljulaidi pikemat intervjuud Virumaa Teatajale saab lugeda homsest lehest.


Artikkel Virumaa Teataja veebilehel.