Kõned

President Toomas Hendrik Ilves riigiõhtusöögil Soome Vabariigi presidendi ja proua Jenni Haukio auks Tallinnas 17.05.2016

President Toomas Hendrik Ilves  riigiõhtusöögil Soome Vabariigi presidendi ja proua Jenni Haukio auks Tallinnas 17.05.2016

Lugupeetav president Sauli Niinistö ja proua Jenni Haukio.
Head sõbrad Soomest ja Eestist.

Arvoisa presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio.
Hyvät suomalaiset ja virolaiset ystävät.


Me tervitame riigivisiidile saabunud Soome presidendipaari mitmes mõttes tähenduslikus hoones. Siinsamas "Estonia" teatrimaja kontserdisaalis kogunes 97 aastat tagasi Eesti Asutav Kogu, et luua seaduslikud alused noorele riigile, mis oli veel sõjas oma iseseisvuse eest.

Ent Asutava Kogu esimees August Rei ütles siis ka järgmised sõnad: "Iseäranis aga peame meelde tuletama vennasrahvast, kes on paljude vahvate vabatahtlikkude sõjameeste näol meie võitlust nii võimsalt toetanud. /---/ Ma panen ette tervitada Soome valitsust selle abi eest, mis meie oma võitluses Soome rahvalt oleme saanud."

Sellele järgnesid südamest tulevad elagu-hüüded ja võimas aplaus.

Ajalehe "Waba Maa" juhtkiri neil aegadel Soome vabatahtlike saabumise puhul võttis kokku eestlaste toonased, aga ettevaatavalt ka praegused tunded, meenutades, et "Kui vaenlased ütlevad: Finis Finlandiae ja Finis Estoniae, siis vastame meie: Elagu Soome! Elagu Eesti! Me võidame!".

Eestlased ja soomlased on korduvalt tõestanud, et me teame, mis on vabaduse ja ühtehoidmise hind ning seda, et naabrile saab loota. Eesti Vabadussõjas. Talvesõjas ja Jätkusõjas – Soome vabaduse ja Eesti au nimel. Iseseisvuse taastanud Eesti kaitseväge luues ja meie ohvitsere koolitades. Viimastel aastakümnetel ühistel välismissioonidel. Praegugi on Eesti jalaväerühm Soome pataljoni koosseisus ÜRO missioonil Liibanonis.

Me näeme Põhjala, Euroopa ja ka Atlandi-ülest julgeolekupilti tegelikult samamoodi. Meie omavaheline koostöö piirkondliku ja Euroopa turvalisuse hoidmisel ning suurendamisel on aina süvenev.

17.05.2016

Fotoalbum

UUDISED

President Ilves: e-valitsemine on pigem e-administreerimine

President Ilves: e-valitsemine on pigem e-administreerimine

President Toomas Hendrik Ilves avas täna rahvusvahelise suurürituse Tallinn e-Governance Conference, kus eGA – E-riigi Akadeemia – toob iga-aastasele konverentsile Eesti pealinna kokku e-riigi valdkonna otsustajad, arengukoostöö rahastajad, kodanikuühiskonna esindajad ja IT valdkonna ettevõtjad üle maailma.

30.05.2016

Fotoalbum

 

President Ilves Pennsylvania ülikoolis: elame NATO ja Euroopa Liidu julgeoleku ja solidaarsuse varju all – oleme edukamad kui paljud omal ajal uskusid

President Ilves Pennsylvania ülikoolis: elame NATO ja Euroopa Liidu julgeoleku ja solidaarsuse varju all – oleme edukamad kui paljud omal ajal uskusid

President Toomas Hendrik Ilves oli eile peaesineja Pennsylvania Ülikoolis Balti õpingute konverentsil, mille korraldajad palusid ta kõnelema rahvusvaheliste arengute mõjust Läänemere piirkonna julgeolekule.

27.05.2016

Fotoalbum

 

President Ilves Stanfordi Ülikoolis: Euroopa Liidu möödunud kriisid on pisipeavalu võrreldes tänastega

President Ilves Stanfordi Ülikoolis: Euroopa Liidu möödunud kriisid on pisipeavalu võrreldes tänastega

President Toomas Hendrik Ilves külastas Stanfordi Ülikooli politoloogia professori ja endise USA Moskva suursaadiku Michael McFauli kutsel, kes palus Eesti riigipea kõnelema tudengitele ja õppejõududele Euroopa ees seisvatest väljakutsetest.

25.05.2016

Fotoalbum