Kõned

Põhja-Eesti Regionaalhaigla õhtusöögil Proto avastustehases

Tere õhtust kõigile!

Praegu võime öelda, et kroonviiruse kriisis Eestis jäi suremus suhteliselt madalaks. Jah, võib-olla me ka testisime palju, aga teades, et ka teised on väga palju testinud, siis tõenäolisem põhjus – olles lugenud ka muude riikide analüüse ja ka meediat kogu selle kriisi vältel –, tõenäolisem põhjus, miks meil läks natuke paremini kui teistel, oli hoopiski see, et meil ei jooksnud kordagi kinni ligipääs meditsiinisüsteemile. Paljudes suuremates riikides loodi ka eraldi kiirabimudel, näiteks Prantsusmaal, selleks, et üldse inimene jõuaks arsti juurde. Ja selle haiguse kuratlikkus seisneb ju selles, et sa võid ennast veel hommikul tunda täitsa hästi, aga sellel hetkel, kui see pööre halvemusele toimub, siis ei ole sul enam aega pikas torus roomata, selleks, et ükskord siis jõuda arstideni välja.

Ja mulle tundub, et see Eesti meditsiinisüsteemi suutlikkus kiiret abi vajavad patsiendid kiiresti välja sorteerida, neid kiiresti aidata – et see meid aitaski. Ja me oleme ju tegelikult harjunudki niimoodi tegutsema, et ka muidu meie üliefektiivne meditsiinisüsteem, mis, ma möönan, osa oma efektiivsusest saavutab madalate palkade toel, aga teise osa oma efektiivsusest saavutab ta tegelikult läbi selle, et me suudame alati inimest aidata võimalikult kiiresti. Aga see ju tähendab tegelikult ka väiksemaid ravikulusid, sellepärast, et mida sügavamale haiguse auku inimene on juba kukkunud, siis võtab ju kauem aega teda sealt ka välja harutada.

Ja meie meditsiinisüsteemi veel üks suur tarkus, mille peale ei oska ise mõeldagi, kui sa ei tea, et mõnel pool teisiti, on see, et haigushüvitise, haiguse ravimise ressurss on suhteliselt ühes rahakotis. Mis tähendab, et erinevalt mõnest naaberriigist ei panda kedagi kuueks kuuks lihtsalt ootama lihtsat operatsiooni, sest kallim on maksta seda töövõimetustoetust, kui teha see asi ära. Aga ma olen ka seda meelt, et praeguste ressursside juures ja mõeldes ka sellele, millised on palgatasemed, siis me peame otsima lahendusi, mis ei oleks vähem kuluefektiivsed, aga mis lubaksid lisaks patsientidele inimväärselt kohelda ka selle sektori töötajaid ja ka kõiki juhte.

Nii et ma olen teile väga tänulik, et meil olemas olete, aga ma tean, et tõenäoliselt ei piisa tegelikult. Sellepärast, et me peame tegema mingeid struktuurseid muutusi, et meie meditsiinisüsteemil oleks rohkem ressursse. Tõenäoliselt ei ole mõeldav katta ka edaspidi ravirahast, eakate inimeste hooldamist, ka seda enamus riike ei tee. Vaatame, kuhu me selle aruteluga purjetame.

07.07.2021

 

Uudised

President Kaljulaid nimetas ametisse uue kohtuniku Viru maakohtusse  

President Kaljulaid nimetas ametisse uue kohtuniku Viru maakohtusse   

 

President Kersti Kaljulaid nimetas täna ametisse kohtuniku Regiina Lebedeva, kes asub tööle Viru maakohtusse lahendama süüteoasju.

15.07.2021

 

Presidendi noore kultuuritegelase preemia sai Rasmus Puur  

Presidendi noore kultuuritegelase preemia sai Rasmus Puur   

President Kersti Kaljulaid andis täna Kadriorus üle noore kultuuritegelase preemia heliloojale ja dirigendile Rasmus Puurile.

„Rasmus Puuri seost laulupeoga teavad isegi need inimesed, kes igapäevaselt on koorilaulust kaugel. Vajame sinusuguseid noori toimetajaid ka oma kõige pühamast pühama sündmuse juurde, mille 150. ühist pidupäeva oleme juba tähistanud,“ ütles president Kaljulaid.

15.07.2021

 

President Kaljulaid: Eesti ja Singapur on maailma digitiigrid

President Kaljulaid: Eesti ja Singapur on maailma digitiigrid

Eesti ja Singapur on maailma arenenuimad digiühiskonnad ja me jagame ühist kirge innovatsiooni ning uute turvaliste lahenduste vastu, ütles Singapuris töövisiidil olev president Kaljulaid täna siinse riigipea Halimah Yacobiga kohtudes.

12.07.2021