Kõned

Euroopa muutuste ristteel

Euroopa muutuste ristteel

President Toomas Hendrik Ilvese kõne Zürichis, Churchilli Euroopa Sümpoosiumil 17.11.2015


Ma tänan au eest kõnelda täna siin teie ees. Pean tunnistama, et see on raske ülesanne praegu, kõigest neli päeva pärast kohutavat, metsikut süütute inimeste mõrvamist Pariisis, kus me kõik võisime tunnistada inimelu haprust, meie avatud liberaalse demokraatia haprust silmitsi barbaarsuse, seadusetuse ja mõrvahimuga.

Oleme ligemale kolmveerand sajandit korranud mantrat, et Euroopa on rahuprojekt. Esimese poole sellest kolmveerandist sajandist Euroopa, täpsemalt siiski pool Euroopat, õitses ja kasvas meie Atlandi-ülese partneri Ühendriikide kaitse all, ehkki samal ajal lasus siin agressiivse totalitaarse Nõukogude Liidu vari. Viimasel veerandsajandil, mil väliseid eksistentsiaalseid ohte pole olnud, oleme taotlenud Euroopa taaslõimimist, nende rahvaste tagasitoomist ühisesse perre, kes olid sunnitud elama kommunistliku diktatuuri all.

Täna seisame silmitsi uute eksistentsiaalsete, väliste ja, nagu meile Pariisis nelja päeva eest meelde tuletati, ka sisemiste ohtudega.

Vaadakem näkku meie ees ja ümber seisvale tegelikkusele. Euroopa seisab keset üleminekukriisi. Kriisi, milles me paneme proovile kõik, mida Euroopa on samm-sammult saavutanud sealtpeale, kui Winston Churchill esitas siinsamas 69 aasta eest ergastava üleskutse luua Euroopa Ühendriigid.

18.11.2015

Fotoalbum

UUDISED

Balti riigipead rääkisid põgenikekriisist, julgeolekust ja võitlusest terrorismiga

Balti riigipead rääkisid põgenikekriisist, julgeolekust ja võitlusest terrorismiga

Euroopa ühtsust ja tugevust proovilepanev põgenikekriis, võitlus rahvusvahelise terrorismiga ja julgeolek olid Balti riikide presidentide Palanga kohtumise võtmesõnad.

20.11.2015

Fotoalbum

 

President Ilves osaleb Balti riigipeade kohtumisel

President Toomas Hendrik Ilves osaleb täna Palangas toimuval Balti riigipeade töökohtumisel.

20.11.2015

 

President Ilves hariduspreemiad saanud õpetajatele: kool aidaku noortel toime tulla tänapäeva ohtudest tekkinud vääras infoklimbis

President Ilves hariduspreemiad saanud õpetajatele: kool aidaku noortel toime tulla tänapäeva ohtudest tekkinud vääras infoklimbis

"Ajal, mil usk, äärmuslus, põgenikud ja vägivaldne terror on moodustamas väärat ja ohtlikku infoklimpi, tuleb ka koolil osaleda sündmuste ja nähtuste tasakaalukas selgitamises. See kõik ei sünni meist kusagil ohutus kauguses Prantsusmaal või Süürias. Need on Euroopa ja kogu maailma teemad ja probleemid, mille lahendamisest sõltub tänaste kooliõpilaste käekäik," ütles president Toomas Hendrik Ilves, kes andis Vabariigi Presidendi Kantseleis üle 2015. aasta hariduspreemiad ja reaalteaduste eripreemia.

19.11.2015

Fotoalbum