Kõned

President Toomas Hendrik Ilvese kõne Euroopa Parlamendis 2. veebruaril 2016

President Toomas Hendrik Ilvese kõne Euroopa Parlamendis 2. veebruaril 2016

Kümme aastat tagasi lahkusin siinsest hoonest, et asuda uude ametisse oma riigis. Toona polnud veel euro- ega rändekriisi, ei osatud arvata, et Euroopa piire võiks muuta jõuga, ega kõneldud sellest, et Euroopa projekt võib läbi kukkuda. Samuti polnud siis veel nutitelefone, märke interneti jälgimisest ega Uberit.

Ligi kolmveerand sajandit oleme justkui mantrat korrates kõnelenud Euroopast kui rahuprojektist. Selle kolmveerand sajandi esimese osa ajal Euroopa või täpsemalt öeldes pool Euroopat õilmitses ja kasvas ning meie julgeolek oli suuresti teiste kätes, isegi agressiivse ja totalitaarse Nõukogude Liidu varjus. Viimase veerandsaja aasta jooksul oleme väliste eksistentsiaalsete ohtude puudumisel püüelnud Euroopa taaslõimimise poole, samuti selle poole, et tuua teiste sekka tagasi need riigid, kes on oma tahte vastaselt pidanud elama totalitaarse režiimi all.

Nüüd seisame vastamisi uute eksistentsiaalsete, väliste ning – nagu meile möödunud aasta novembris Pariisis meelde tuletati – sisemiste ohtudega. Me oleme segaduses, oleme hirmul ning Euroopa ei ole väga paljude jaoks enam vastus.

Mul kõlavad kõrvus William Butler Yeatsi read:

Tiireldes, tiireldes suurenevas ringis,
Ei enam pistrik kuule peremeest,
Ei püsi keskpaik enam koos, kõik lammub;
Anarhia on valla ilma peal.

Vaatame sellele uuele reaalsusele näkku. Euroopas valitseb teisenemise kriis. Kas tegutseme koos või laseme teistel sellega tegeleda? Selles kriisis paneme proovile kõik, mis Euroopa on sammhaaval alates Monnet'st ja Schumanist saavutanud. Oleme jõudmas teelahkmele, kus me kas muutume tugevamaks või laseme lõhkuvatel jõududel valitsevaks saada.

02.02.2016

UUDISED

President Ilves osaleb Müncheni julgeolekukonverentsil: piirideta kriisid, hoolimatud korrarikkujad, abitud valvurid

President Toomas Hendrik Ilves on tänasest pühapäevani Müncheni 52. julgeolekukonverentsil, mille selle aasta peateemadeks on rahvusvahelise julgeolekupoliitika nüüdsed ja homsed väljakutsed, sh Euroopa julgeoleku tulevik, olukord Ukrainas ja konfliktid Vahemere ümber.

11.02.2016

 

Piltuudis: President Ilves kohtus Gruusia välisministriga

Piltuudis: President Ilves kohtus Gruusia välisministriga

President Toomas Hendrik Ilves kinnitas kohtumisel Gruusia välisministri Mihheil Džanelidzega Eesti jätkuvat toetust kogu Gruusia ühiskonda puudutavate reformide süvendamisele ning lõimumisele Euroopa Liidu ja NATO-ga, pidades oluliseks ka meie riikide tihedamat IT-alast ja majanduskoostööd.

10.02.2016

Fotoalbum

 

Riigikaitse nõukogu arutas Eesti IT-alaseid haavatavusi ja riigi pagulaspoliitikat

President Toomas Hendrik Ilvese kutsel kogunenud riigikaitse nõukogu keskendus riigi IT-valdkonna võimalikele haavatavustele, koostööle erasektoriga, krüptograafia-alase teadlikkuse tõstmisele, samuti riigi infosüsteemide rahastamisele ning Euroopa Liidu pagulaskriisile.

09.02.2016