Kõned

Vabariigi President Kersti Kaljulaid aasta põllumehe väljakuulutamisel 25. oktoobril 2016

Härra president,
härra minister,
head põllumehed,
Riigikogu liikmed,


Põllutööl ja selle produktiivsusel on kogu inimkonna ajaloos eriline ja asendamatu koht.

Rahvuslik ärkamine ja maarahvast Eesti rahvuse kujunemine sai toimuda siis, kui meie esiisad ja -emad olid tänu põllutöö tootlikkuse kasvule jõukamaks ja meelelt tugevamaks saanud.

Selles polnud midagi iseäralikku: tsivilisatsioonide teke saigi võimalikuks alles siis, kui inimene taipas hakata maad harima. Just toiduga kindlustatuse sidumine kindla kohaga oli see, mis võimaldas inimesel paikseks jääda ja enda ellujäämise riske oluliselt vähendada.

Põhimõtteliselt on olukord samasugune ka täna. Ilma toiduta ei saa hakkama keegi. Ilma oskuste, kogemuse ja järjepidevuseta põldu ei hari ega kasvata ka karja.

Tõsi, kuna elame avatud maailmas, siis ei ole mitte igal põllulapil kasvanud enam nii lihtne kaubastada kui piiratumas ettevõtlusruumis. Sellegipoolest peab põllumajandus toimima samamoodi nagu näiteks energia- või soojusvarustus: igal juhul tuleb hoida teatud võimsusi, mis võimaldavad katta oma minimaalse sisetarbimise, elemntaarsed vajadused. Kuigi me elameglobaalsel turul, kus kõik kaubad, sealhulgas ka toiduained vabalt liikuda saavad, ei ole meil ikkagi õigust toiduse kindlustamisega seotud riske ignoreerida.

Maandada saame me neid riske üksnes siis, kui meil on järjepidev ja piisavalt mahukas põllumajandus.

Just peamiselt seepärast püüavad kõik maad maailmas hoida oma pinnal nii palju põllumajandust kui see vähegi geograafiliselt või majanduslikult võimalik on. Kahtlemata tähendab see sekkumist turujõudu. Seda teeb ka Euroopa Liidu ühine põllumajanduspoliitika. Ühise põllumajanduspoliitika puudumisel oleks Euroopa liidus lihtsalt 28 erinevat mudelit ja vaba kauplemine siusliselt võimatu. Ühise põllumajanduspoliitika toel saavutame põllumajandustoodete ühisturu, mis jätab meile mulje, nagu olekski tegemist vaba turuga.

Jah, kui kõik põllumajanduse toetamise meetmed oleksid perfektselt võrdsed, siis võiks tõesti öelda, et peale mõnevõrra madalama hinna või suurema põllumajandusettevõtete kindlustunde tagamist toimiks turg üldiselt siiski vabana.

25.10.2016

 

UUDISED

President Kaljulaid Leedus: Balti riikide tihe koostöö tagab regiooni tugevuse ja turvalisuse

President Kaljulaid Leedus: Balti riikide tihe koostöö tagab regiooni tugevuse ja turvalisuse

"Leedu on Eestile hea naaber, lähedane partner Euroopa Liidus ja liitlane NATO-s. Meie regiooni tugevuse tagab Balti riikide ühtsus võtmeteemades nagu julgeolek ja energiasõltumatus," ütles president Kersti Kaljulaid täna Vilniuses pärast kohtumist Leedu presidendi Dalia Grybauskaitėga.

26.10.2016

Fotoalbum

 

Vabariigi President: põllumajandus ei kao kuhugi, küll aga muutub

Vabariigi President: põllumajandus ei kao kuhugi, küll aga muutub

President Kersti Kaljulaid ütles täna Riigikogus Aasta Põllumees 2016 tiitlit üle andes, et innovaatilises maailmas saab edu saavutada põllumees, kes oskab ja suudab muutusteks ette valmistuda.

25.10.2016

 

President Kaljulaid: Eestil ja Poolal on sarnane arusaam Euroopa tulevikust

President Kaljulaid: Eestil ja Poolal on sarnane arusaam Euroopa tulevikust

President Kersti Kaljulaid ütles tänasel kohtumisel Poola parlamendi ülemkoja esimehe Stanisław Karczewskiga, et Poola on Eestile oluline partner. "Rahvusvahelises ja regionaalses koostöös on Eestil ja Poolal ühised lähtekohad. Euroopa Liidu liikmesriikidena on meil sarnane arusaam Euroopa tulevikust," ütles riigipea.

25.10.2016